Building Smart Türkiye

/ ALLPLAN 2023

BİRLİKTE TASARLAMAK VE İNŞA ETMEK İÇİN AEC PLATFORMUNUZ

ALLPLAN 2023 YENİ ÖZELLİKLER

ÜSTÜN İNŞAAT İÇİN ÇOK MALZEMELİ ÇÖZÜM

Allplan 2023, mimarlar, mühendisler, prefabrik tesisler ve inşaat şirketleri arasında çok sayıda yenilik ve iyileştirme sağlayan disiplinler arası işbirliği için bağlantı platformudur. Çok malzemeli bir çözüm olarak Allplan, duvarcılıktan yerinde dökme betona, çelik ve ahşap konstrüksiyona ve - ilk kez - prekast betona kadar her şeyi kapsar. Farklı malzemeleri ve yapım yöntemlerini tek bir ortak modelde koordine etme yeteneği, mimarların yapı malzemelerinin ekonomik ve sürdürülebilir kullanımını daha erken ve çevresel gerekliliklere uygun olarak daha iyi düşünmelerini sağlar. Mühendisler ve inşaat şirketleri, doğrudan mimarların tasarımı üzerine inşa edebilir ve bunu yapısal analiz ve detaylandırma, MEP mühendisliği, prefabrikasyon ve inşaat için temel olarak kullanabilir. Allplan, ilk fikirden tamamlanan projeye kadar tüm süreç boyunca iş akışlarını destekleyerek zaman, maliyet ve malzeme tasarrufu sağlar.

Allplan 2023 is the connecting platform for interdisciplinary collaboration between architects, engineers, precast plants and construction companies that delivers numerous innovations and improvements. As a multi-material solution, Allplan covers everything from masonry, cast-in-place concrete to steel and timber construction and - for the first time - precast concrete. The ability to coordinate different materials and construction methods in one common model enables architects to better consider the economical and sustainable use of building materials, earlier, and in accordance with environmental requirements. Engineers and construction companies can build directly on the architects' design and use it as the basis for structural analysis and detailing, MEP engineering, prefabrication and construction. Allplan supports workflows across the entire process from the initial idea to the completed project, enabling time, cost, and material savings.

BİNA TASARIMI

Infrastructure_Design

ALTYAPI TASARIMI

Construction_Planning.jpg

ŞANTİYE PLANLAMASI

User-Experience

KULLANICI DENEYİMİ

İnşaat mühendisleri ve müteahhitler için yenilik ve iyileştirme vurguları, arazi etüdü ve nokta bulutu verilerinin hızlandırılmış işlenmesini içerir. OPEN BIM iş akışları için kapsamlı arayüz güncellemeleri ile iş ortaklarıyla işbirliği daha kolay hale getirildi. Güçlü görselleştirme ve animasyon geliştirmelerinin yanı sıra Lumion ile gerçek zamanlı senkronizasyon, müşterilerle projelerin daha çekici ve başarılı sunumlarını destekler. Hafriyat iksa için yeni zaman kazandıran özellikler dahil edilmiştir ve otomatik arazi ve yol tasarım planı oluşturma, üretkenliği daha da artırır. Güçlü yeni objeler ve işlevler aracılığıyla şantiye kurulumu daha kolay ve hızlı hale getirilerek hassas planlama ve dolayısıyla daha sorunsuz bir yapım aşaması sağlanır. Köprü mühendisleri için Allplan Bridge, daha fazla modelleme ve analitik yetenekler sunar. Yeni işlevsellik, karmaşık köprü bileşenlerinin parametrik olarak oluşturulmasını sağlayarak zamandan tasarruf sağlar ve komut dosyası ihtiyacını ortadan kaldırır.

ARAZİ MODELLEME/YOL TASARIMI

ARAZİ VE YOL PLANLAMASI İÇİN ARTAN VERİMLİLİK

Altyapı projelerinde üretkenliği artırmak için yeni sürüm, plan oluşturmayı iyileştirip otomatikleştirir ve ek bileşenler ve katmanlar sunar. Manuel iş akışlarının azaltılması, önemli ölçüde zaman tasarrufu sağlar. Sorunsuz veri alışverişi, IFC yol uyumlu yapı strüktürü ve özellikleri ile desteklenir.

KÖPRÜ MÜHENDİSLİĞİ

KOMPLEKS KÖPRÜ BİLEŞENLERİNİN MODELLEMESİNDE MAKSİMUM VERİMLİLİK

Allplan Bridge 2023 ile eksenler boyunca parametrik modelleme, prizmalar gibi temel gövdelerin ve ilişkili Boolean fonksiyonlarının serbest parametrik modellemesini içerecek şekilde genişletilir. Bu, köprü bileşenlerinin, köprü ayaklarının ve aynı zamanda örneğin entegre köprülerin maksimum verimlilikle modellenmesini sağlar. Bu, kodlama yapmak zorunda kalmadan tamamen etkileşimli olarak yapılır. Hesaplama seçenekleri, örneğin dış tendonlar için daha da genişletildi. Yeni 2B diyagramlarla, örn. iç kuvvetler, gerilimler veya donatı metrajları açıkça görüntülenebilir. Euronorm'a göre tasarım ve doğrulama artık Almanya, Fransa ve İspanya için ulusal ekleri de içeriyor. Doğrusal olmayan sıcaklık yükleri, ABD standardı AASHTO LRFD'nin özelliklerini dikkate alır.

DONATI/YERİNDE DÖKÜM BETON

OTOMATİK DONATILANDIRMA SAYESİNDE ARTIRILMIŞ VERİMLİLİK

Donatı detaylandırma, yüksek iş yükü ve son teslim tarihi baskısı ile karakterize edilir. Otomatik donatılandırma, yinelenen görevlerin daha kısa sürede güvenilir bir şekilde tamamlanmasına yardımcı olur. Allplan 2023 ile artık aynı anda birden fazla kolon ve tek tip duvarın donatılandırılması bile mümkün. Ayrıca, ayrıntılı olarak çok sayıda iyileştirme var. Örneğin, kolonlar artık birden fazla etriye tipine sahip olabilir ve sürekli kirişler de tek bir iş adımında donatılandırılabilir.
BIM projelerinde artan gereksinimlerle ilgili olarak, donatılandırmanın niteliği kapsamlı bir şekilde revize edilmiştir. Yeni sürüm yöneticisi, yalın inşaat projelerinde donatıların döngüsel olarak doğru sıralanmasını destekler. Ek olarak, ayrıntılarda çeşitli iyileştirmeler vardır, örneğin, farklı işaret numaralarına sahip birkaç çokgen yerleşimi, tek bir işaret numarasıyla tek bir çokgen yerleşimde birleştirilebilir.

ÇELİK KONSTRÜKSİYON

YAPILANABİLİRLİĞİ TASARIM AMACIYLA VERİMLİ BİR ŞEKİLDE TAŞIYIN

Kullanıcılar artık, çelik strüktürel çerçeveleme durumlarını doğru bir şekilde modellemek için gerekli olan Strüktürel Çerçeveleme Elemanlarının Başlangıç ve Bitiş Açılarını özelleştirme olanağına sahiptir. Bağlantı Araç Kutusu artık Delikler ve Bitiş Koşulları belirleme özelliğini içerir. Bu özellikler, Mühendislerin çoğu Çelik Bağlantıyı LOD 300 ve üzerinde modellemesine yardımcı olarak detaycılar, imalatçılar, MEP mühendisleri ve diğer BIM paydaşlarıyla işbirliği yaparken iletişimin doğruluğunu ve verimliliğini artırır.
Ayrıca, Bağlantı Araç Kutusu Python ile yazılmıştır ve kullanıcılar ve geliştiriciler tarafından genişletilebilir. Kolon Ekleme Plakası ve Taban Plakası örnekleri, uzantı geliştirmeye başlamaya yardımcı olmak için Allplan 2023 ile birlikte gelmiştir.

GÖRÜNÜMLER VE KESİTLER

GÖRÜNÜM VE KESİTLERİN ANINDA ÖLÇÜLENDİRİLMESİ

Bir proje süresince, bina modelinden sayısız görünüm ve kesit üretilir. Bu süreci mümkün olduğunca zaman kazandıran ve hassas hale getirmek için kapsamlı optimizasyonlar yapılmıştır: Örneğin, artık herhangi bir yüzeye dik veya ölçülendirme çizgileriyle otomatik olarak görünümler ve kesitler oluşturulabilir. Görünürlük ve etiketler için çok sayıda yeni seçenek var. Ek olarak, zamandan tasarruf etmek için özellikler paleti kullanılarak çoklu görünümler ve kesitler için birçok özellik değiştirilebilir.

DÖKÜMANTASYON

METİN LİDERLERİYLE VERİMLİ ÇALIŞMA

Metin liderleri, aynı yerde birçok bilginin görüntülenmesi gerektiğinde özellikle yararlıdır. Allplan 2023 ile metin liderleri, örneğin ölçekleri hareket ettirmek veya değiştirmek artık çok daha hassas olacak şekilde kapsamlı bir şekilde revize edildi. Birkaç objeyi aynı anda etiketlemek için metin liderlerini kullanmak bile mümkündür.

ARAYÜZLER

GÜVENİLİR İŞBİRLİĞİ İÇİN OLASI EN İYİ OPEN BIM İŞ AKIŞLARI

OPEN BIM ve özel formatlarla veri alışverişi için mümkün olan en iyi desteği sağlamak için Allplan arayüzleri kapsamlı bir şekilde güncellendi. IFC, DWG ve DGN formatları için Allplan artık inşaat sektöründeki 1250 şirketin bir birliği olan Open Design Alliance'ın mevcut kütüphanelerini kullanıyor. openBIM projelerindeki güvenilir işbirliği, IFC4 Referans Görünümü'nün dışa aktarımı için BuildingSMART sertifikasına sahiptir. Yapısal analiz yazılımı ile etkileşim için, şu anda 16 yazılım firması tarafından desteklenen SAF formatı tanımlanmıştır. Ayrıca mülkiyet sınırları olan kadastro verileri SHP formatında içe aktarılabilir. Yeni IFC4precast arayüzü, kullanılan üretim tesislerinden bağımsız olarak model tabanlı veri alışverişini mümkün kılar. Ayrıca, Almanya için XPlanung desteği (2022 4. çeyrek için planlanıyor), Çek standardına uygun nitelik şablonları ve ABD için aSa ve Soule formatlarında donatı aktarımında iyileştirmeler gibi çeşitli ülkeler için özel geliştirmeler gerçekleştirildi.

NİTELİKLER

NİTELİKLERİN AYARLANMASI VE YERELLEŞTİRİLMESİ DAHA KOLAY

İlişkilendirme, BIM uyumlu tasarım için merkezi öneme sahiptir. Her Allplan versiyonu ile iş akışları bu nedenle daha da optimize edilir ve daha kullanıcı dostu hale getirilir. Mevcut yenilikler, artık doğrudan Allplan'de tanımlanabilen kullanıcı tanımlı özellik setlerini içerir. Netliği artırmak için içe aktarılan nitelikler gruplar halinde görüntülenir. Basitleştirilmiş yerelleştirme için formüller artık dilden bağımsızdır.

İŞBİRLİĞİ

ALLPLAN VE SOLIBRI ARASINDA GERÇEK ZAMANLI BIM

BCF dosyalarını içe ve dışa aktarmak yerine, Allplan* Konu Yöneticisinin Solibri BCF Live Connector ile bağlantısı artık Solibri'de model kontrolü sırasında tanımlanan sorunların doğrudan Allplan'deki konu iş akışına aktarılmasına izin veriyor. Böylece konular doğrudan Allplan'de değerlendirilebilir ve işlenebilir, düzenlenebilir ve düzeltilebilir. *Bimplus Pro lisansı gereklidir. Bimplus Pro lisansı YGA veya Aboneliğe dahildir.

GÖRSELLEŞTİRME

MÜKEMMEL GÖRSELLERLE MÜŞTERİLERİ ETKİLEYİN

Müşterileri yaratıcı fikirlere ikna etmek, genellikle, açıklama gerektiren 2B planlar yerine, projenin gerçeğe olabildiğince yakın atmosferik görselleştirmeleriyle elde edilir. Allplan 2023 ile son derece güçlü görselleştirme seçenekleri kapsamlı bir şekilde geliştirildi. Örneğin, bloom ve mercek parlaması, alan derinliği ve hacimsel sis gibi görselleştirme efektleri artık animasyonun yanı sıra Realtime Render ve CineRender ile de kullanılabilir. Yeni eklenenler, daha fazla profesyonel malzeme ayarlarıdır. Değişiklikler sırasında CineRender ile etkileşim önemli ölçüde hızlandırıldı. Ek olarak, Lumion LiveSync bağlantısının entegrasyonu, Allplan sahnelerini ve bunların Lumion'daki değişikliklerini gerçek zamanlı olarak izleyerek görselleştirme iş akışını iyileştirir.

/ ALLPLAN 2023

BİRLİKTE TASARLAMAK VE İNŞA ETMEK İÇİN AEC PLATFORMUNUZ

ÜSTÜN İNŞAAT İÇİN ÇOK MALZEMELİ ÇÖZÜM

ALLPLAN'İ ÜCRETSİZ DENEYİN Tek bir platformda disiplinler arası AEC ekip çalışması Malzemelerin ve yapım yöntemlerinin üstün koordinasyonu Gelişmiş BIM iş akışları ve gerçek zamanlı işbirliği Allplan 2023'ün tam sürümünü 30 gün boyunca ücretsiz ve herhangi bir yükümlülük altına girmeden test edin. Sadece yazılımı indirin ve tüm avantajları kendiniz yaşayın.