ALLPLAN 2024

ALT YAPI MÜHENDİSLİĞİ

DAHA FAZLASINI İSTEYEN MÜHENDİSLER VE TEKNİKERLER İÇİN.

ALLPLAN'in altyapı mühendisliği için BIM çözümleri, tasarımdan inşa sürecine kadar tüm süreci kapsar. Allplan'ın sağladığı gelişmiş hassasiyet ve işbirliğine dayalı iş akışları, proje tasarımı ve teslimi için yeni verimlilik seviyeleri ve daha fazla üretkenlik sağlar. Altyapı- mühendisliği ve detaylandırma yazılımınızdan daha fazlasını bekleyin!

ALTYAPI MÜHENDİSLİĞİ İÇİN ALLPLAN - BIM ÇÖZÜMLERİ

Limanlar ve barajlardan yollara, tünellere ve köprülere kadar inşaat mühendisliği ve altyapı projeleri için doğru tasarım ve detaylandırma bilgi, esneklik ve hassas araçlar gerektirir.

Allplan ile, serbest biçimli şekilleri kolayca modelleyebilir ve tasarımlara veri ekleyebilir, otomatik araçları kullanarak değişkenleri hızla detaylandırabilir, değişiklikleri hızla yönetebilir, ekip üyeleriyle zahmetsizce işbirliği yapabilir ve projelerin daha başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamak için hızlı bir şekilde doğru paftalar oluşturabilirsiniz.

Altyapı Mühendİslİğİ İş akışları

data exchange

Allplan ile, hangi yazılım çözümünü kullanırlarsa kullansınlar, proje ortakları tarafından sağlanan çeşitli formatlardaki verileri içe aktararak tasarım aşamasında önemli ölçüde zaman kazanacaksınız. Bu veri sorunlarını azaltır. Model, IFC formatında ana model olarak sunulacak. Elbette modeller bağımsız olarak da oluşturulabilir, tamamlanabilir veya değiştirilebilir.

Allplan 50’den fazla dosya formatını destekler, böylece Revit, Rhino, SketchUp vb.’den proje verileri kullanılabilir. Otomatik iş akışları, malzemeler, donatı spesifikasyonları veya yerleşik bina bileşenleri gibi prefabrik tasarım için gerekli olan nitelikleri ekler.

Herhangi bir proje planlamasına başlamadan önce kesin bir envanter önemlidir. Kat planları veya kadastral planlar gibi nihai belgeler, PDF veya görüntü dosyaları olarak Allplan içerisinde dönüşümlerin veya yeni binaların planlanması için bir temel olarak kullanılabilir.

Hızlı değerlendirme sürelerini mümkün kılmak için Scalypso, saha nokta bulutu araştırmaları için bir dizi araç sağlar ve yeniden oluşturulan 3B elemanların gerçek zamanlı bir arayüz aracılığıyla Allplan’a aktarılmasına olanak tanır.

Görevlerin senkronize Allplan ve Bimplus Konu Yönetimi ile koordinasyonu gerçek bir avantajdır. Allplan’ın yerel arayüzünde veri aktarımı verimli bir şekilde çalışır. Bimplus Konu Yönetimi açıktır ve IFC ve BCF’yi (her ikisi de OPEN BIM standardı) yönetebilir.

– İlgili tüm taraflar aynı düzeyde bilgiye erişir.
– Önemli kararlar daha erken alınabilir.
-İnşaat süreci daha hızlı ve sorunsuz ilerler.

Proje ne kadar karmaşık olursa olsun, Allplan ile her türlü 3D eleman oluşturulabilir. Herhangi bir serbest biçimli geometri, Allplan’ın bunları bileşen olarak tanıyacağı ve örneğin metraj alımında dikkate alacağı şekilde modellenebilir ve dönüştürülebilir. Serbest biçimli modelleyici, çok çeşitli karmaşık şekiller oluşturmayı kolaylaştırır. En karmaşık şekiller için bile hassas uygulama planlaması mümkündür.

Rögarlar, kanalizasyon ve servis hatları gibi yol gövdesinin yardımcı unsurları duruma tamamen parametrik olarak yerleştirilebilir ve yolun gidişatına göre uyarlanabilir. Hat ve rögar profilleri bir kütüphaneden seçilir ve daha sonra kolayca uyarlanabilir.

Görselleştirme, proje katılımcıları arasındaki işbirliğini ve iletişimi kolaylaştırır. Ayrıntılar, iyileştirmeler vb. için tüm disiplinler modeli birlikte analiz edebilir. Yapısal elemanların görsel temsili aynı zamanda geri bildirimi de kolaylaştırır. Allplan’ın mükemmel görselleştirme kalitesi sayesinde, donatı detay seviyesi gibi yapısal özellikler gerçek zamanlı olarak kontrol edilebilir ve farklılıklar hızlı bir şekilde çözülebilir.

Çizim dosyası sistemi sayesinde farklı model varyasyonlarının incelenmesi özellikle kolaydır. Bireysel model alanlarını düzenlerken programdaki performansın yanı sıra kullanıcı performansı da çizim dosyası sistemi tarafından büyük ölçüde iyileştirilir. Allplan, verilerin anlaşılır şekilde yapılandırılması nedeniyle özellikle büyük, karmaşık projeler için uygundur.

Allplan ile şantiye yerleşimini de planlayabilirsiniz. Her şantiye farklıdır ve bu nedenle bireysel, hassas planlama gerektirir. Bu zorlu mücadelede sizi desteklemek için Allplan, çakışma algılamalı ve basit kaldırma değerlendirmeli kule vinci gibi objeler sunar. Bunların özelleştirilmesi özellikle kolaydır ve ayrıca belirli üretici verilerine de bağlanabilir.

İşbirliği işlevselliği ve güçlü araçlar, varyantların hızlı bir şekilde detaylandırılmasına olanak tanıyarak değişikliklerin etkili bir şekilde yönetilmesine ve doğru saha ve bina gereksinimlerinin hızlı bir şekilde oluşturulmasına olanak tanır.

Varyant çalışması ve yapısal analiz sonrasında modelde değişikliklerin olması oldukça normaldir. Bimplus sayesinde bu değişiklikler rahatlıkla belgelenebilir, bu da inşaat projesinin baştan sona sorunsuz ilerlemesini kolaylaştırır.

Bimplus ile modelleri kolaylıkla karşılaştırılabilen, ayarlanabilen ve yönetilebilen varyantlar ve revizyonlar olarak temsil edebilirsiniz. Oluşturulması kolay slayt gösterilerinin yardımıyla sunumlar ve inşaat toplantılarında karar verme için mükemmel bir temele sahip olursunuz.

Genel düzenleme çizimleri yapının tek bir planda tam bir temsilini sağlar. İlk adım, 3B modeli ve içerdiği bilgileri uygun araçları kullanarak analiz etmektir. Allplan’ın kullanımı kolay ilişkili görünümleri ve kesitleri ile böyle bir planı hızlı bir şekilde oluşturabilir ve böylece tüm yapıyı kapsamlı bir şekilde görselleştirebilirsiniz. Daha sonra modelde yapılan değişiklikler kolaylıkla anlaşılabilecek ve müteakip proje aşamalarında bireysel elemanların konumu daha net bir şekilde tanınabilecektir.

İlk adımda, yapısal çizimler beton elemanların veya yapısal çelik elemanların tam geometrisi ve boyutları hakkında genel bir bakış sağlamalıdır. Bu temelde, bireysel elemanların şekli belirlenecek şekilde yapısal çizim gerçekleştirilir. İnşaat aşamasında her şeyin sorunsuz ilerlemesi için burada en yüksek hassasiyet gereklidir.

Allplan ile betonarme yapılar için detaylı yapısal çizimler oluşturabilirsiniz. Kesitler ve görünümler gösterimlerine hızlı ve kolay bir şekilde uyarlanabilir. Bu, çizim oluşturma işlemini büyük ölçüde hızlandırır.

Allplan’da donatı 3 boyutlu model olarak oluşturulur. Sonuç olarak zamandan tasarruf edersiniz ve tasarım dökümanları için güvenilir bir temel oluşturursunuz. Konumlandırma yalnızca bir kez oluşturulur ve ondan türetilen tüm kesitlere otomatik olarak uyarlanır. Bu, çakışmaların görsel olarak tespit edilmesini veya çakışma kontrolü yoluyla otomatik olarak tanımlanmasını özellikle kolaylaştırır. Son olarak, akıllı Allplan raporları aracılığıyla tek bir düğmeye basılarak hassas çelik listeleri elde edilir.

Allplan’daki kesitler aynı zamanda donatı yerleştirmede özellikle yararlı bir araçtır.

Şantiye yerleşim planı Allplan ile çok kolay bir şekilde görüntülenebilmektedir. 3B elemanlar ve kesitlerin ve kat planlarının birbirine bağlanması sayesinde değişiklikler otomatik olarak benimsendiği için artık önemli bir çaba gerektirmiyor.

Allplan mümkün olan en kısa sürede hassas donatı planlamasına olanak sağlar. 3B donatılandırma sayesinde planlama sürecindeki hatalar en aza indirilebilir. Yalnızca birkaç tıklamayla modelinizde çakışma olup olmadığını kontrol edebilir ve ardından belirli prefabrik elemanlarla ilgili üretim günleri için bile çelik listeleri oluşturabilirsiniz.

 

Bimplus sayesinde şantiyede meydana gelen öngörülemeyen değişiklikler çok kısa sürede Allplan modeline uyarlanıp dahil edilebilmektedir.

DAHA KESİN
50%

Kırmızı bir paragraf.daha hızlı* ve daha kesin tasarım çıktıları, görselleştirmeler ve ayrıntılı paftalar.

* 3B olarak 2B ile karşılaştırıldığında

DAHA VERİMLİ
70%

Güvenilir otomatik malzeme çıktısı ve metrajlar ile erken aşamalarda daha verimli* ve hassas proje maliyeti.

* *Elden metrajla karşılaştırıldığında

DAHA ÜRETKEN
30%

İşbirliğine dayalı planlamayı ve geliştirilmiş inşa edilebilirliği destekleyen verimli iş akışları ile tasarım üretkenliğinde* artış.

* * 3B tasarım kullanarak

ZORLU DURUMLAR

AŞAĞIDAKİ ZORLUKLARLA SÜREKLİ MÜCADELE EDİYOR MUSUNUZ?

Tasarım, planlama ve inşaat için artan karmaşıklık ve işbirliği gereksinimleri.
Çok fazla zaman alan, kaliteyi etkileyen ve risk oluşturan sürekli proje değişiklikleri.
Proje maliyetleriniz hakkında devam eden endişeler ve kontrolden çıkan zaman gecikmeleri.

12 GEREKÇE

NEDEN ALLPLAN

Allplan Turkey Aluplan Program Sistemleri

GÜÇLÜ SERBEST MODELLEME

En karmaşık proje gereksinimleri için bile her şekilde obje oluşturmak ve doğru şekilde tasarlamak için güçlü araçlar.

Allplan Turkey Aluplan Program Sistemleri

KOLAYCA TASARLA ve KARMAŞIK DONATILARI DETAYLANDIR

Hızlı donatı tasarımı ve kavisli yapılar veya serbest biçimli objeler gibi karmaşık geometrilerin detaylandırılması için otomatik çözümler.

Allplan Turkey Aluplan Program Sistemleri

SEZGİSEL ARAZİ ENTEGRASYONU

Tüm yaygın arazi biçimlerini hızla entegre edin, bunları dijital arazi modelleri olarak görüntüleyin ve uygun şekilde düzenleyin.

Allplan Turkey Aluplan Program Sistemleri

İSTEDİĞİNİZ GİBİ ÇALIŞIN

2B, 2.5B ve 3B'de esnek iş akışlarının yanı sıra tam obje yönelimli BIM çalışma metodolojisi.

Allplan Turkey Aluplan Program Sistemleri

ÇOKLU MALZEMEYLE PLANLAMA

Geliştirilmiş inşa edilebilirlik ve sürdürülebilirlik için yerinde dökme/prekast beton, çelik ve ahşap dahil malzemeleri ve inşaat yaklaşımlarını optimize edin.

Allplan Turkey Aluplan Program Sistemleri

GERÇEK DİSİPLİNLER ARASI AEC TASARIMI

Mimari tasarım, yapı mühendisliği ve MEP hizmetleri tasarımı ve detaylandırması için tek bir yazılım çözümü.

Allplan Turkey Aluplan Program Sistemleri

ÜRETKEN İŞBİRLİĞİ

Çok kullanıcılı gerçek zamanlı çalışma için entegre bulut teknolojisinin yanı sıra iş ortaklarıyla model ve proje işbirliği.

Allplan Turkey Aluplan Program Sistemleri

ETKİN OPEN BIM

Çoklu değişim formatları, IFC4 RV içe/dışa aktarma ve işbirliğine dayalı OPEN BIM veri platformu Bimplus ile kolayca veri alışverişi yapın.

Allplan Turkey Aluplan Program Sistemleri

GÜVENİLİR ERKEN MALİYET TAHMİNLERİ

Doğru teklifler için ayrıntılı listeleri kullanarak metrajları ve malzemeleri daha erken bir aşamada hızlı ve hassas bir şekilde hesaplayın.

Allplan Turkey Aluplan Program Sistemleri

GELİŞTİRİLMİŞ DEĞİŞİM YÖNETİMİ

Çizimlerde veya modelde yalnızca bir kez düzenleyerek çıktılar arasında otomatik olarak yapılan değişikliklerle zamandan tasarruf edin.

Allplan Turkey Aluplan Program Sistemleri

ÜSTÜN KALİTELİ TESLİMATLAR

Doğrudan 3B modelden hızlı ve doğru bir şekilde planlar, çizimler ve raporlar oluşturun ve yüksek kaliteli belgeler için bilgi alışverişini kontrol edin.

Allplan Turkey Aluplan Program Sistemleri

GELİŞTİRİLMİŞ PROJE İLETİŞİMİ

Bulut tabanlı platform kullanarak inşaat ekipleriyle ayrıntılı tasarımları koordine edin – Net ve şeffaf iletişim için Bimplus

ALUPLAN - ALLPLAN TÜRKİYE DİSTRİBÜTÖRÜ

Allplan Çözümlerİ

BİNA TASARIMI

ALTYAPI TASARIMI

İNŞAAT PLANLAMASI

ALLPLAN ÜRÜNLERİNİ KEŞFEDİN

© Harfa Design Residence, Visualisierung| Central Group

ALLPLAN ÜRÜNLERİNİ KEŞFEDİN

iStock-1308514772

ALLPLAN ÜRÜNLERİNİ KEŞFEDİN

© SK Rapid Wien

Avrupa’nın ve Türkiye’nin en büyük RCC Barajı Çetin Barajı’nın Baraj Gövdesi, Allplan programı kullanılarak BIM ortamında yapılmıştır.”
Play Video about Avrupa’nın ve Türkiye’nin en büyük RCC Barajı Çetin Barajı’nın Baraj Gövdesi, Allplan programı kullanılarak BIM ortamında yapılmıştır.”

Videoyu izlemek için yukarıdaki görsele tıklayın

Su-Yapı Mühendİslİk ve

Müşavİrlİk ve Müşavİrlİk A.Ş

Avrupa’nın En Büyük Hidroelektrik Barajını Tasarlamak

Yeni Çetin Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES),

“RCC Gövde Tipinde, 165m Yüksekliğinde ve 4.726.527 m3 gövde hacmiyle Avrupa’nın ve Türkiye’nin en büyük RCC Barajı Çetin Barajı’nın Baraj Gövdesi, Allplan programı kullanılarak BIM ortamında yapılmıştır.”

Dolusavak, Enerji Yapıları Kati ve Uygulama projeleri Allplan programı kullanılarak BIM ortamında yapılmıştır.”

Siirt’in Şirvan-Pervari ilçe sınırında yer alan ve inşaatı 2,5 yıl gibi rekor sürede tamamlanan projenin, 420 megavat kapasitesi bulunuyor.

Toplamda 600 milyon dolar yatırımla hayata geçirilen Çetin Barajı ve HES, yıllık ortalama 1.174 milyar kW/saat elektrik üretecek ve Türkiye ekonomisine yıllık 100 milyon dolar katkı yapacak.

 

Shaping the World with Allplan:

The World’s Biggest Infrastructure Projects

Infrastructure is the lifeblood of society – enabling the many services that keep people, goods, and economies moving. From the roads, railways, bridges, and ports that provide connectivity to the dams that ensure sufficient water supplies, infrastructure plays a vital role in everyday life. It’s no surprise then that infrastructure projects are some of the largest construction sites in the world – and Allplan has been used to help design a number of these landmark structures.

Allplan 2024

ACCELERATE DESIGN TO BUILD

More productive, collaborative and advanced workflows

Try Allplan for free

  • Interdisciplinary AEC teamwork on a single platform
  • Superior coordination of materials and construction methods
  • Advanced BIM workflows and real-time collaboration
Schedule a demo today and learn how you can accelerate production with Allplan’s unique 2D-to-3D workflow and maintain information integrity from design through construction.