fbpx
Scroll

ALLPLAN LICENSE SERVER

CENTRAL LICENSE MANAGEMENT
For offices equipped with several Allplan workstations, the License Server is a modern license management system that offers you economical use of all the Allplan licenses in the office.
 
ALUPLAN PROGRAM SİSTEMLERİ

Performance Highlights

Allplan Bridge ile en basit işlem ve verimli iş akışları için tasarlanmış tamamen yeni bir platform oluşturuldu. Yapısal analiz ve detaylandırma için iki ayrı model yerine ortak bir köprü modeli kullanılarak disiplinlerarası işbirliği geliştirildi. Parametrik model ve iş adımlarının kapsamlı otomasyonu, aşırı zaman alan ve hataya açık tasarım değişiklikleri için gereken süreyi önemli ölçüde azaltır. Allplan Bridge, köprü projelerinin tasarlanma ve yürütülme şeklini değiştirecek yeni nesil bir BIM çözümüdür

ALUPLAN PROGRAM SİSTEMLERİ

Allplan Share Avantajları

Flexible security

With the Allplan License Server security protection, Dongels which may be lost or stolen, are no longer necessary. The License Server can be administered via the web admin settings from a network client. The server can thus also be situated in the secured server room. The individual clients can be assigned different usage rights. For example, users can be granted the right to enable only the workstations that they actually need. Optionally, they can also be granted the right to import licenses from the server to their own computers so that they can be used beyond the network.

Economical use of licenses

The purchased licenses are installed on the server and are thus available to all the clients in the network. This leads to savings even with just a few workstations since all the necessary licenses do not have to be installed on every single client. Licenses that are not permanently in use can also be used by other client computers. The server licenses can be deployed very flexibly: either online in the network or offline for work outside the company. To do this, the client computer imports the neces - sary license from the server. Furthermore, using a network client, licenses can be “checked out” for a computer not part of the network.

Convenient administration

The Allplan License Server lets you managed the licenses for all the workstations in the company net - work centrally. Licenses can be registered conventiently using a graphical user interface (web admin settings). Available licenses are clearly displayed with the current status. Various filters are available on the Allplan License Server for keeping tracking of processes. This way, you can always determine who used which licenses and when and whether it was online or offline.

Terminalserver

The Allplan License Server can also be used on terminal servers.

ALUPLAN PROGRAM SİSTEMLERİ

Son 5 yıldaki tüm geliştirmelere göz atın

Allplan 2015-2020 – Allplan Architecture tüm yenilikler bir arada.

service image
01

Allplan Destek

Read More

Allplan Destek

Allplan Destek: Allplan Serviceplus ağımızın bir üyesi olarak, daima en güncel versiyonu kullanır ve yazılımınızın tüm opsiyonlarından istifade edersiniz. İster yönetici, mimar, ofis müdürü veya yönetici direktör olun: Destek ekiplerimiz sorularınızı hızla ve güvenilir şekilde yanıtlayacaklardır.
service image
02

Allplan Forum

Read More

Allplan Forum

Allplan Forum: Uluslararası servis portalımız Allplan Connect ile, dünya çapındaki Allplan topluluğunun deneyimlerini paylaşabilirsiniz.
service image
03

FEATURES 2016 - 2020

Read More

FEATURES 2016 - 2020

Yeni etkileşimli sürüm karşılaştırmamız size, sadece birkaç tıklamayla, her Allplan sürümüne hangi heyecan verici yeni özelliklerin eklendiğini ve size hangi avantajları sunduğunu söyleyecektir.
ALLPLAN 2020

DENEME
SÜRÜMÜ İNDİR

Allplan ürünlerini, 30 gün boyunca, herhangi bir alım zorunluluğu olmadan kullanın.

 

Yazılımı indirin ve avantajları gözlerinizle görün.

Allplan Architecture mimarlara tasarım serbestliği ve proje üzerinde tam hakimiyet sağlayan, üst düzey BIM yazılımıdır. Yazılım, detaylı uygulama projelerini benzersiz bilgi içeriği ile oluşturmak için özel olarak tasarlanmıştır.

Başarınızı yükseltin:

  • Fiziksel ve fonksiyonel özellikler tanımlayın
  • Profesyonel çizim ve görseller oluşturun
  • Güvenilir ve takip edilebilir metraj ve maliyetleri hesaplayın.

 

[contact-form-7 404 "Bulunamadı"]

ALLPLAN SIZE UZMAN DESTEĞI SUNMAKTADIR

Allplan’a geçiş desteği; Allplan yerinde destek: Eğer Allplan’a geçmek isterseniz, bölgenizde bulunan bir iş ortağımız size yazılım uyarlanması ile ilgili uzman destek sağlayacaktır;

İster bir tanıtım, eğitim, geçiş için destek, veri takası, veya yardım ihtiyacınız söz konusu olsun, iş ortağınızla temasa geçiniz.

Herhangi bir sorunuz var mı, veya bağlayıcılığı olmayan bir teklif ister misiniz?