Building Smart Türkiye

/ ALLPLAN 2023

BİRLİKTE TASARLAMAK VE İNŞA ETMEK İÇİN AEC PLATFORMUNUZ

ALLPLAN 2023 YENİ ÖZELLİKLER

ÜSTÜN İNŞAAT İÇİN ÇOK MALZEMELİ ÇÖZÜM

Allplan 2023, mimarlar, mühendisler, prefabrik tesisler ve inşaat şirketleri arasında çok sayıda yenilik ve iyileştirme sağlayan disiplinler arası işbirliği için bağlantı platformudur. Çok malzemeli bir çözüm olarak Allplan, duvarcılıktan yerinde dökme betona, çelik ve ahşap konstrüksiyona ve - ilk kez - prekast betona kadar her şeyi kapsar. Farklı malzemeleri ve yapım yöntemlerini tek bir ortak modelde koordine etme yeteneği, mimarların yapı malzemelerinin ekonomik ve sürdürülebilir kullanımını daha erken ve çevresel gerekliliklere uygun olarak daha iyi düşünmelerini sağlar. Mühendisler ve inşaat şirketleri, doğrudan mimarların tasarımı üzerine inşa edebilir ve bunu yapısal analiz ve detaylandırma, MEP mühendisliği, prefabrikasyon ve inşaat için temel olarak kullanabilir. Allplan, ilk fikirden tamamlanan projeye kadar tüm süreç boyunca iş akışlarını destekleyerek zaman, maliyet ve malzeme tasarrufu sağlar.

Allplan 2023 is the connecting platform for interdisciplinary collaboration between architects, engineers, precast plants and construction companies that delivers numerous innovations and improvements. As a multi-material solution, Allplan covers everything from masonry, cast-in-place concrete to steel and timber construction and - for the first time - precast concrete. The ability to coordinate different materials and construction methods in one common model enables architects to better consider the economical and sustainable use of building materials, earlier, and in accordance with environmental requirements. Engineers and construction companies can build directly on the architects' design and use it as the basis for structural analysis and detailing, MEP engineering, prefabrication and construction. Allplan supports workflows across the entire process from the initial idea to the completed project, enabling time, cost, and material savings.

BİNA TASARIMI

Infrastructure_Design

ALTYAPI TASARIMI

Construction_Planning.jpg

ŞANTİYE PLANLAMASI

User-Experience

KULLANICI DENEYİMİ

Prefabrikasyon ve inşaat için yenilik ve iyileştirme vurguları, üstün doğruluk sağlayan ve imalat ortaklarıyla iletişimi geliştiren yeni bir strüktürel çelik bağlantı Araç Kutusu içerir. Önceden ayrı olan prekast çözüm Planbar'ın entegrasyonu, şimdi zaman kazandıran otomatikleştirilmiş plan oluşturma ile birlikte merdivenler, kolonlar, döşemeler ve duvarlar dahil yapısal prekast elemanların optimum tasarımını sağlıyor. Detaycılar ayrıca, donatı ve prekast beton elemanların otomatik detaylandırılması için zaman kazandıran yeni gelişmelerden özellikle faydalanacaktır. Ek olarak, inşaat profesyonelleri için, hassas kazı iksasını planlamak için yepyeni özellikler dahil edilmiştir ve güçlü yeni işlevler aracılığıyla saha kurulum tasarımı daha kolay ve hızlı hale getirilerek hassas planlama ve dolayısıyla daha sorunsuz bir inşaat aşaması sağlanır.

ŞANTİYE EKİPMANI

AKILLI ŞANTİYE PLANLAMASI İÇİN GÜÇLÜ OBJELER VE FONKSİYONLAR

Her şantiye durumu farklıdır ve bu nedenle, örneğin vinçlerin, konteynerlerin veya çitlerin akıllı yerleşimi için bireysel, hassas planlama gerektirir. Çakışma algılamalı kule vinci ve basit kapasite kontrolü gibi yeni objelerin özelleştirilmesi özellikle kolaydır ve ayrıca kule, temel ve pergel boyutları gibi belirli üretici verilerine bağlanabilir. Şantiye ekipmanı objeleri doğrusal olarak (farklı inşaat çitleri, iksa türleri) veya düz (şantiye ofisleri, konteynerler) yerleştirilebilir. Bu şekilde, şantiyenin iyi düşünülmüş bir kurulumu, mümkün olan en kısa sürede sağlanır.

İNŞAAT ŞANTİYESİ

HASSAS KAZI PLANLANMASI

Hafriyat iksasının hassas bir şekilde planlanması, özellikle şehir içi inşaat projeleri ve altyapı projeleri için önemlidir. Allplan 2023, bu görevleri fore kazık ve palplanş duvarlarının yanı sıra zemin ankrajlarının planlanması için yeni fonksiyonlarla desteklemektedir.

PREFABRİK

ALLPLAN'DE YENİ: OTOMATİK PREKAST ELEMAN TASARIMI

Allplan 2023 versiyonu, prefabrik planlama için çok sayıda fonksiyonun entegrasyonu ile karakterize edilir. Özellikle Prekast alanındaki en yenilikçi planlama çözümlerinden biri olan Planbar'ın tüm fonksiyon yelpazesi Allplan'e dahil edilmiştir. Sonuç olarak, mühendislik ofisleri ve prekast fabrikaları artık herhangi bir karmaşıklıktaki prekast beton elemanlarını doğrudan Allplan'de tasarlayabilir. Allplan, üretim için eleman planlarını otomatik olarak oluşturur ve tanımlayıcı, prekast elemanların kendi özel fikstürleri ve donatıları ile diğer objelerle aynı olup olmadığını kontrol etmek için kullanılabilir. Planbar ve Allplan'i birleştirmek sadece proje koordinasyonunu basitleştirmekle kalmaz, aynı zamanda yeni, daha da verimli iş akışları sağlar. Örneğin, prefabrik elemanlar, PythonParts'ın yanı sıra Allplan'deki fonksiyonlar kullanılarak zaman kazandıran bir şekilde oluşturulabilir. Ortak sürüm, mevcut Planbar kullanıcılarına sayısız avantaj sunar: Bimplus veya Allplan Share gibi ek Allplan araçlarına ve ayrıca maliyet planlaması, inşaat yapıları ve çok daha fazlası için ek işlevlere erişim sağlarlar. Kurulum ve lisanslama yalnızca bir kez gerekli olduğundan, yönetim çabası da önemli ölçüde daha düşüktür. Prekast tesisleri, Allplan'deki fonksiyon yelpazesine ek olarak, Allplan Prekast ürünü ile yüksek otomasyonlu duvar ve döşeme üretimi için karmaşık planlama iş akışlarının yanı sıra üretim makinelerine çok sayıda arayüz alır.

DÖKÜMANTASYON

METİN LİDERLERİYLE VERİMLİ ÇALIŞMA

Metin liderleri, aynı yerde birçok bilginin görüntülenmesi gerektiğinde özellikle yararlıdır. Allplan 2023 ile metin liderleri, örneğin ölçekleri hareket ettirmek veya değiştirmek artık çok daha hassas olacak şekilde kapsamlı bir şekilde revize edildi. Birkaç objeyi aynı anda etiketlemek için metin liderlerini kullanmak bile mümkündür.

ARAYÜZLER

GÜVENİLİR İŞBİRLİĞİ İÇİN OLASI EN İYİ OPEN BIM İŞ AKIŞLARI

OPEN BIM ve özel formatlarla veri alışverişi için mümkün olan en iyi desteği sağlamak için Allplan arayüzleri kapsamlı bir şekilde güncellendi. IFC, DWG ve DGN formatları için Allplan artık inşaat sektöründeki 1250 şirketin bir birliği olan Open Design Alliance'ın mevcut kütüphanelerini kullanıyor. openBIM projelerindeki güvenilir işbirliği, IFC4 Referans Görünümü'nün dışa aktarımı için BuildingSMART sertifikasına sahiptir. Yapısal analiz yazılımı ile etkileşim için, şu anda 16 yazılım firması tarafından desteklenen SAF formatı tanımlanmıştır. Ayrıca mülkiyet sınırları olan kadastro verileri SHP formatında içe aktarılabilir. Yeni IFC4precast arayüzü, kullanılan üretim tesislerinden bağımsız olarak model tabanlı veri alışverişini mümkün kılar. Ayrıca, Almanya için XPlanung desteği (2022 4. çeyrek için planlanıyor), Çek standardına uygun nitelik şablonları ve ABD için aSa ve Soule formatlarında donatı aktarımında iyileştirmeler gibi çeşitli ülkeler için özel geliştirmeler gerçekleştirildi.

İŞBİRLİĞİ

ALLPLAN VE SOLIBRI ARASINDA GERÇEK ZAMANLI BIM

BCF dosyalarını içe ve dışa aktarmak yerine, Allplan* Konu Yöneticisinin Solibri BCF Live Connector ile bağlantısı artık Solibri'de model kontrolü sırasında tanımlanan sorunların doğrudan Allplan'deki konu iş akışına aktarılmasına izin veriyor. Böylece konular doğrudan Allplan'de değerlendirilebilir ve işlenebilir, düzenlenebilir ve düzeltilebilir. *Bimplus Pro lisansı gereklidir. Bimplus Pro lisansı YGA veya Aboneliğe dahildir.

/ ALLPLAN 2023

BİRLİKTE TASARLAMAK VE İNŞA ETMEK İÇİN AEC PLATFORMUNUZ

ÜSTÜN İNŞAAT İÇİN ÇOK MALZEMELİ ÇÖZÜM

ALLPLAN'İ ÜCRETSİZ DENEYİN Tek bir platformda disiplinler arası AEC ekip çalışması Malzemelerin ve yapım yöntemlerinin üstün koordinasyonu Gelişmiş BIM iş akışları ve gerçek zamanlı işbirliği Allplan 2023'ün tam sürümünü 30 gün boyunca ücretsiz ve herhangi bir yükümlülük altına girmeden test edin. Sadece yazılımı indirin ve tüm avantajları kendiniz yaşayın.