Building Smart Türkiye

ALLPLAN BRIDGE 2022 WEBİNAR

Bu ücretsiz web seminerinde Allplan Bridge eğitmeni Şaman Bayyurt yazılımın hangi ihtiyaçlara cevap verdiği, kimler için kullanışlı olduğu, kullanım alanları, çalışma yöntemleri hakkında bilgiler verecektir.


Allplan Bridge programı hakkında aşağıdaki başlıklarda daha fazla bilgi edinin.

Tarih : 23.11.2021

Saat : 20:00

Öngermeli prekast kirişlerle modelleme

Allplan Bridge 2022 ile gelen bir yenilik genel kesitten bağımsız olarak öngermeli yada çelik kirişlerle konstrüksiyonunuzu tanımlayıp üzerine

 döşemeyi modelleyebilmenizdir.

ALLPLAN BRIDGE 2022 WEBINAR

 


Parametrik modelleme ve değişiklik işlemleri optimize edildi

Tekrarlanan köprü elementlerine sahip köprülerin modellenmesini hızlandırmak üzere parametrik 3B şablonlar oluşturulup gereken yerlerde kullanılabiliyor. Mesela prekast öngermeli kirişler mesnet ve enleme bölgelerindeki şişirmeler sabit tutularak değişik uzunluktaki mesnet aralıklarına, verev, yelpaze düzende de olsa hızlıca yerleştirilebiliyor. Bu tür yerleştirme Allplan’daki akıllı sembol yada diğer programlardaki bloklar gibi tek elemandan yönetilip değiştirilebiliyor. Programda artık bir UNDO tuşu da mevcut.

 

Boyutlandırma ve kontrol için AASHTO LRFD 9

Bu standart donatılı, öngermeli kesitlerin tanımlı donatıya göre taşıma kapasitesi tahkiki, servis tahkiki ve yorulma tahkiki kurallarını kapsar. Bu, beton köprülerin kesit bazında kapsamlı boyutlandırılması ve doğrulanmasını sağlar. Bu süreç AASHTO fonksiyonlarına dayalı sünme ve rötre hesaplamalarını hesaba katarak, inşaat sürecine dayalı olarak önceden hesaplanmış iç kuvvetleri alır. Zamana bağlı malzeme ve kesit özelliklerine sahip bir kesite uygular. Bu, betonun zamanla sertleşmesinin yanı sıra enine kesitin durumunun da dikkate alındığı anlamına gelir.


Eurocode’a göre boyutlandırma ve kontrol geliştirildi

Eurocode’a göre boyutlandırma ve kontroller, ön gerilme kuvvetinin azaltılmasına ve donatı kurallarına uygunluğuna dayalı olarak önceden haber vermeksizin oluşacak arızanın kontrolünü içerecek şekilde genişletildi.

Disiplinlerarası çalışmayı iyileştiren IFC 4.3

Alışageldiğimiz binalara ait IFC formatının dışında altyapı elemanlarını da içeren IFC 4.3 kullanılmaktadır. Köprü alanında köprü tipi ve köprü bölümü tipi kenar ayak, kazık, döşeme, temel, üstyapı, altyapı vb elemanları temsil edebilmek amacıyla artık geliştirilmiş obje tipleriyle kullanılmakta.


Art ve öngerme kablolarının yerleştirilmesindeki gelişmeler

Kablolar artık geçtikleri noktaların tanımlanması dışında yol tanımlaması gibi tepe noktaları ve tanjantlarla da tanımlanabiliyor.

 

Düşeyde çift profile göre modelleme

Programa yol aksı profili ve arazi profili beraber tanımlanarak elemanlar ikisiyle de ilişkilendirilerek oluşturulabiliyor. Tabliye için sadece yol profili kullanılırken orta ayaklar için hem yol hem arazi profili, temel ve kazıklar için sadece arazi profili kullanılabiliyor. Eskiden olduğu gibi tek profile bağımlı yada mutlak değerlerle elemanları oluşturmak hala mümkün.

 

Konforlu bir veri girişi için yeni tip istasyonlar

Örneğin bir orta ayak modellemesinde başlık kirişi ve temel yüksekliğinin yol ve/veya arazi profillerine bağlı mutlak yüksekliklerinin tanımlanması ve ayağın arada kalan yüksekliğinin değişkenliğinin tanımlanması.

 

Navigasyon penceresinde kullanıcıya özel düzenlemeler yapılması dolayısıyla elemanlara daha pratik erişim

Her mühendisin kendine uygun bir düzeni vardır. Program içinde de programın düzenini bozmadan kendinizinkini oluşturabiliyorsunuz. Bu benzer elemanları hızlıca bir arada seçebilmenizi sağlayarak size zaman kazandırır.

Eşlikçi aks özelliğiyle modellemenizi hızlandırın

Bir paralel tabliye yada köprü üzerindeki yol ayrımını artık yol aksınıza referanslandırdığınız eşlikçi aks ile rahatça tanımlayabilirsiniz.

 

İki referans noktası arasında kullanabileceğiniz bağlantı kirişleri

Bu kirişleri istediğiniz kesit ve istediğiniz noktalar arasında ister hazır beton yapılar isteseniz de çelik yapılarda kullanabilirsiniz.

 

Teknik gerçekçi verev köprü modellemesi

Allplan Bridge 2022’de bu tür köprüler için çok basit bir yöntem geliştirildi. Köprü bir şablon halinde oluşturuluyor ve ardından verevliğin yeri ve açısı tanımlanarak köprü verev hale getiriliyor.

Lütfen Formu Eksiksiz olarak doldurun. Mail adresinize katılım ile ilgili ayrıntılar gönderilecektir. İlginiz için teşekkür ederiz.  

Allplan, inşaat sektörünün zorluklarını karşılamak ve dijital dönüşümden yararlanmak için nihai BIM çözümüdür. BIM yazılımı ve ALLPLAN’ın sektör lideri işbirliği ve entegrasyon araçları ideal kombinasyonu oluşturur.

Allplan Bimplus, tüm disiplinlerin proje oluşturmada verimli bir şekilde işbirliği yapması için nihai açık BIM platformudur. BIM modeli verileri, bilgileri, belgeleri ve görevleri, tüm bina yaşam döngüsü boyunca merkezi olarak yönetilir.

AX3000

AX3000, Allplan için bina hizmetleri mühendisliğinin tüm yönlerini sağlayan tam entegre bir eklentidir: havalandırma, ısıtma, elektrik, sıhhi tesisat ve sprinkler sistemleri.

DAHA FAZLA BİLGİ