Building Smart Türkiye

ALLPLAN BRIDGE
EN İYİ ŞEKİLDE İNŞA EDİLEBİLİRLİK

Köprü inşaatı için profesyonel BIM çözümü

Allplan Bridge, köprü inşaatı için profesyonel BIM çözümüdür. Mühendisler, parametrik model oluşturmadan, öngerilme dahil, inşaat sürecinin entegrasyonuna ve köprü modelinin yapısal analizine kadar yüksek düzeyde ayrıntıyla tek bir çözümle çalışır.

Allplan Bridge Day 2021 kayıtlarını izleyin

VİDEOYU GÖRÜNTÜLE

ALLPLAN BRIDGE 2022


Prekast kirişli köprüler için modellemenin evrimi

Allplan Bridge 2022’nin yeni sürümü, mühendislerin prekast kirişli köprülerin doğru geometrisini kolayca ve hızlı bir şekilde oluşturmasına olanak tanıyan ek bir özel modelleme yaklaşımı sunar. Bu amaç için, birçoğu daha yaygın olarak kullanılabilen, modelleme verimliliğini ve değişiklik yönetimi süreçlerini optimize eden çok çeşitli yeni işlevler uygulandı. Diğer yeni özellikler arasında AASHTO LRFD9 tasarım kodu ve kontrolleri ile kullanıcı dostu olmayı destekleyen iyileştirmeler yer alıyor. Birlikte çalışabilirlik ve BIM, IFC4.3’ün entegrasyonu yoluyla desteklenir.

Allplan Bridge Çözümünün Avantajları

Ödün vermeden model oluşturma

Allplan Bridge, tanınmış köprü uzmanları tarafından geliştirilmiştir. 3B parametrik model açıklaması, yol düzenini, köprü hizalamasını ve gerekli kesitleri dikkate alarak model yapılandırmasını hızlı ve verimli hale getirir. Çift eğri hizalama ve değişken kesitler dahil olmak üzere karmaşık geometriler kolayca oluşturulabilir. Kullanıcının yalnızca tipik kesitleri tanımlaması gerekir ve Allplan Bridge, tanımlanan tablo(lar) ve/veya formül(ler)e göre tüm kesit varyantlarını doğru bir şekilde hesaplayacaktır.

Yapısal Analiz

Bernoulli kiriş teorisine dayalı bir global statik analiz, daha önce inşaat sırası tanımında tanımlanan tüm otomatik ve manuel olarak oluşturulan hesaplama eylemleri için gerçekleştirilir. Analiz, kesit varyasyonunu doğru bir şekilde değerlendirmek için geliştirilmiştir. Ayrıca, tasarım kodu formülleri dikkate alınarak zamana bağlı etkilerin doğrusal olmayan hesabı yapılır.

csm_code-based-design_537b78a155

Kod Tabanlı Tasarım

Gerekli donatı alanının tasarımı hem ULS hem de SLS gerekliliklerine dayanmaktadır. 2. dereceden etkiler dahil olmak üzere iç kuvvetlerin yönetim kombinasyonları, eğilme, burulma ve kesme direncine ve stres sınırlamaları ve çatlak genişliği gereksinimlerine karşı kontrol edilir. Enkesitlerin kod değerlendirmeleri için hesaplanan veya elle belirlenen herhangi bir donatı miktarından büyük olanı kullanılır.

Parametrik Modelleme

Allplan Bridge’deki çok disiplinli model tamamen parametriktir. Değişiklikler herhangi bir zamanda yapılabilir. Bağımlı objeler otomatik olarak ayarlanır. Allplan Bridge, konseptten inşaat planlamasına ve detaylı tasarıma kadar işin tüm aşamaları için uygundur.

Öngerilme basitleştirildi

Allplan Bridge, çok çeşitli öngerilme türlerini modellemeyi kolaylaştırır: ani veya sonradan bağlamalı, dahili ve harici, uzunlamasına, enine ve dikey ve ayrıca standart olmayan geometrili. Program, kullanıcı tanımlı 3B noktalara dayalı olarak, köprü yapısı boyunca bir tendonun geometrisini otomatik olarak oluşturur.

Planning stressing

Allplan Bridge’de gerilim dizilerini planlama

Modelde belirtilen her bir tendon için bir gerilim dizisi tanımlanabilir. Germe, kama kayma ve serbest bırakma mevcut eylemlerdir. Bu eylemler tendonun başında, sonunda veya aynı anda her iki tarafta gerçekleştirilir. Tendon stresinin yönetimini optimize etmek için, stres eylemlerinin dizileri “stres grupları” olarak adlandırılır.

Standart profillere atıfta bulunma

Çelik ve kompozit kesitlerdeki boyuna donatılar gibi standartlaştırılmış ve tekrar tekrar düzenlenmiş enine kesit parçaları kolayca yerleştirilebilir.

Dördüncü boyutun entegrasyonu

İnşaat süreci belirlenirken dördüncü boyut olarak zaman dikkate alınır. Diğer şeylerin yanı sıra, aynı köprü yapısı için farklı programları tanımlamak ve karşılaştırmak mümkündür.

csm_Tech-preview-analysis_200x200_bd74d6fee3

Analiz: Kesit değerlerinin hesaplanması

Kesit değerlerinin hesaplanması, bir analiz modelinin oluşturulmasında önemli bir adımdır. Hesaplama, isteğe bağlı bir geometriye sahip tüm kesit türlerini destekler.

Parametrik obje yerleştirme ile zaman kazanın

Köprü modeline lamba direkleri veya tendon ankraj cihazları gibi daha fazla ayrıntı eklemek için Allplan Engineering kütüphanesindeki objelere Allplan Bridge 2019’da başvurulabilir.

Rahat çalışma

Eşsiz parametrik kontrol, tasarım sürecinde meydana gelen kaçınılmaz değişikliklerin hızlı ve verimli yönetimini hem zamandan hem de maliyetten tasarruf sağlar. Allplan Bridge ile çalışmak çok uygundur ve özellikle köprü mühendisliğinin gereksinimlerine göre uyarlanmıştır.

csm_time_62b4a91266

Hiç vakit kaybetmeden yapılan değişiklikler

Allplan Bridge, tasarım sürecinde meydana gelen kaçınılmaz değişiklikleri yönetmenize yardımcı olur. Parametrik model tanımı, tasarım değişikliklerini uyarlamak için ideal bir temeldir. Değişiklikler yalnızca kökenlerine dahil edilir ve diğer tüm bağlantılı üyeler otomatik olarak güncellenir.

Sorunsuz veri alışverişi

Yol/köprü hizalaması için kullanılan yol verilerinin entegrasyonu, Allplan’ın açık BIM platformu Bimplus aracılığıyla kolayca elde edilir. Köprü mühendisi yalnızca yol verilerini devralmalıdır ve köprü tasarımına hemen başlayabilir. Tasarım tamamlandıktan sonra parametrik model Allplan Engineering ve analiz yazılımına aktarılabilir.

Akıllı Veritabanı

Allplan Bridge, proje ilerledikçe değişiklikleri sürekli olarak kaydeden yerleşik bir veritabanından yararlanır. Bu, girdinin asla kaybolmamasını sağlar.

csm_rapid-productivity_7ddb6f4ba1

Modelden zaman planlamasına

Allplan Bridge’de oluşturulan parametrik köprü modeli, bireysel yapı elemanlarına bölünebilir. Bunlar Allplan Bimplus’a aktarılabilir ve zamana özel niteliklerle ilişkilendirilebilir.

Köprü uzmanlarından teknik destek


ALLPLAN’ın köprü tasarım uzmanları, dünya çapında mühendisleri destekleyen 30 yılı aşkın deneyime sahiptir. ALLPLAN’ın müşterileri, kapsamlı danışmanlık, eğitim ve destek sağlayan teknik uzmanlarımızdan yararlanabilir.

Yeni köprü inşa yazılımına giden yolunuz Allplan Bridge

 

Kaydedilmiş Web Semineri
Allplan Bridge olanaklarını keşfedin

Allplan Bridge ürün sunumu
Bir arama ayarlamak için şimdi kaydolun

Demo İndir
Allplan Bridge’in tam sürümünü şimdi test edin

Downloads