Building Smart Türkiye

Mimari

Yapı Mühendisliği

Köprü Mühendisliği

Donatı Mühendisliği

Altyapı Mühendisliği

BIM İşbirliği

ALLPLAN BRIDGE

Köprü inşaatı için profesyonel BIM çözümü

Allplan Bridge, köprü inşaatı için profesyonel BIM çözümüdür. Mühendisler, ön gerilim de dahil olmak üzere yüksek düzeyde ayrıntı içeren parametrik model oluşturmadan, inşaat sürecinin entegrasyonuna ve köprü modelinin strüktürel analizine kadar tek bir çözümle çalışır.

TECHNICAL WHITEPAPER

ALLPLAN BRIDGE 2021

Yeni nesil köprü tasarım yazılımı

Allplan Bridge ile, en basit işletim ve verimli iş akışları için tasarlanmış tamamen yeni bir platform oluşturulmuştur. Yapısal analiz ve detaylandırma için iki ayrı model yerine ortak bir köprü modeli kullanılarak, disiplinler arası işbirliği geliştirildi. Parametrik model ve iş adımlarının kapsamlı otomasyonu, son derece zaman alan ve hataya açık tasarım değişiklikleri için gereken zamanı önemli ölçüde azaltır. Allplan Bridge, köprü projelerinin tasarlanma ve yürütülme şeklini değiştirecek yeni nesil bir BIM çözümüdür.

Allplan Bridge çözümünün avantajları

Ödün vermeden model oluşturma

Allplan Bridge, tanınmış köprü uzmanları tarafından geliştirilmiştir. 3B parametrik model açıklaması, yol düzenini, köprü hizalamasını ve gerekli kesitleri dikkate alarak model yapılandırmasını hızlı ve verimli hale getirir. Çift eğimli hizalama ve değişken enine kesitler içeren karmaşık geometriler kolayca oluşturulabilir. Kullanıcının yalnızca tipik en kesitlerini tanımlaması gerekir ve Allplan Bridge tüm kesit değişkenlerini tanımlanan tablo (lar) ve / veya formül (ler) e göre doğru bir şekilde hesaplayacaktır.

Strüktürel Analiz

Daha önce inşaat dizisi tanımında tanımlanan tüm otomatik ve manuel olarak oluşturulan hesaplama eylemleri için Bernoulli kiriş teorisine dayalı global bir statik analiz gerçekleştirilir. Analiz, enine kesit varyasyonunu doğru bir şekilde değerlendirmek için geliştirilmiştir. Ayrıca, zamana bağlı etkilerin doğrusal olmayan hesaplaması, tasarım kodu formülleri dikkate alınarak gerçekleştirilir.

Kod Tabanlı Tasarım

Gerekli donatı alanının tasarımı hem ULS hem de SLS gerekliliklerine dayanmaktadır. 2. derece etkiler dahil olmak üzere iç kuvvetlerin geçerli kombinasyonları, eğilme, burulma ve kayma direncine ve gerilme sınırlamaları ve çatlak genişliği gerekliliklerine karşı kontrol edilir. Hesaplanan veya manuel olarak belirtilen herhangi bir donatı miktarından daha büyük olanı, kesitlerin kod değerlendirmeleri için kullanılır.

Parametrik Modelleme

Allplan Bridge'deki çoklu disiplin modeli tamamen parametriktir. Herhangi bir zamanda değişiklik yapılabilir. Bağımlı objeler otomatik olarak ayarlanır. Allplan Bridge, konseptten inşaat planlamasına ve detaylı tasarıma kadar işin tüm aşamaları için uygundur.

Öngerilme basitleştirildi

Allplan Bridge, çok çeşitli öngerilme türlerinin modellenmesini kolaylaştırır: hemen veya sonradan yapışma, iç ve dış, uzunlamasına, enine ve dikey ve ayrıca standart olmayan geometri ile. Program, kullanıcı tanımlı 3B noktalara dayanarak, köprü yapısı boyunca bir tendonun geometrisini otomatik olarak oluşturur.

Allplan Bridge'de gerilme dizilerinin planlanması

Modelde belirtilen her tendon için bir stres sekansı tanımlanabilir. Gerilme, kama kayması ve bırakma mevcut eylemlerdir. Bu işlemler tendonun başında, sonunda veya her iki tarafta aynı anda gerçekleştirilir. Tendon stresinin yönetimini optimize etmek için, stres eylemlerinin dizileri "stres grupları" olarak saklanır.

Standart profillere başvurma

Çelik ve kompozit kesitlerdeki uzunlamasına donatılar gibi standartlaştırılmış ve tekrar tekrar düzenlenmiş kesit parçaları kolayca yerleştirilebilir.

Dördüncü boyutun entegrasyonu

İnşaat süreci belirlenirken dördüncü boyut olarak zaman dikkate alınır. Diğer şeylerin yanı sıra, aynı köprü yapısı için farklı programları tanımlamak ve karşılaştırmak mümkündür.

Teknik önizleme - Analiz: Kesit değerlerinin hesaplanması

Kesit değerlerinin hesaplanması, bir analiz modelinin oluşturulmasında önemli bir adımdır. Hesaplama, gelişigüzel bir geometriye sahip tüm kesit türlerini destekler.

Parametrik obje yerleştirme ile zamandan tasarruf edin

Köprü modeline lamba direkleri veya tendon ankraj cihazları gibi daha fazla ayrıntı eklemek için Allplan Mühendislik kütüphanesinden objeler Allplan Bridge 2019'da referans alınabilir.

Rahat kullanım

Benzersiz parametrik kontrol, tasarım sürecinde meydana gelen kaçınılmaz değişikliklerin hızlı ve verimli bir şekilde yönetilmesini sağlar ve hem zamandan hem de paradan tasarruf sağlar. Allplan Bridge ile çalışmak çok rahattır ve özellikle köprü mühendisliğinin gereksinimlerine göre uyarlanmıştır.

Her zaman yapılabilen değişiklikler

Allplan Bridge, tasarım sürecinde ortaya çıkan kaçınılmaz değişiklikleri yönetmenize yardımcı olur. Parametrik model açıklaması, tasarım değişikliklerini uyarlamak için ideal bir temel oluşturur. Değişiklikler yalnızca kaynağında dahil edilir ve diğer tüm bağlantılı bileşenler otomatik olarak güncellenir.

Sorunsuz veri alışverişi

Yol / köprü hizalaması için kullanılan yol verilerinin entegre edilmesi, Allplan’ın açık BIM platformu Bimplus ile kolayca elde edilir. Köprü mühendisi yalnızca yol verilerini devralmalıdır ve köprü tasarımına hemen başlayabilir. Tasarım tamamlandığında, parametrik model Allplan Engineering'e ve analiz yazılımına aktarılabilir.

Akıllı Veritabanı

Allplan Bridge, proje ilerledikçe sürekli olarak değişiklikleri günlüğe kaydeden yerleşik bir veritabanından yararlanır. Bu, girdinin asla kaybolmamasını sağlar.

Modelden zaman planlamasına

Allplan Bridge'de oluşturulan parametrik köprü modeli, bağımsız yapı elemanlarına bölünebilir. Bunlar Allplan Bimplus'a aktarılabilir ve zamana özel niteliklerle ilişkilendirilebilir.

Kayıtlı WebInarlar

Allplan Bridge'in olanaklarını keşfedin

Allplan BrIdge ürün sunumu

Bir çağrı ayarlamak için şimdi kaydolun

Demo Download

Allplan Bridge'in tam sürümünü şimdi test edin