Mimari

Yapı Mühendisliği

Köprü Mühendisliği

Donatı Mühendisliği

Altyapı Mühendisliği

BIM İşbirliği

ALLPLAN 2021

PERFORMANSIN GÜCÜ

Allplan 2021, inşaat endüstrisine yenilikçi teknoloji, daha hızlı iş akışları ve daha yüksek performans sunar. Mimarlar, yapı mühendisleri ve inşaat mühendisleri temel başarı kriterleriyle desteklenir: zamanında teslimat, işbirliği ve tasarım kalitesi. İnşaat projesinin boyutu, karmaşıklığı veya detay seviyesinden bağımsız olarak…

  • Sorunsuz disiplinler arası veri alışverişi
  • 2D ve 3D çalışma yöntemleri arasında serbestçe geçiş yapın
  • Eşsiz bilgi kalitesi ve hassasiyeti

Allplan 2021yenilikler

Performans

Birçok alanda önemli zaman tasarrufu

Çeşitli ayarlamalar yoluyla, karmaşık ve ayrıntılı projelerin işlenmesini önemli ölçüde iyileştiren çeşitli iş süreçlerinde temel bir hızlanma elde edildi:

Bir proje açarken ve çizim dosyalarını düzenlerken, gizli hesaplamalar veya doku hazırlığı gibi hemen gerekli olmayan işlemler taşınır ve daha sonra diğer işlemci çekirdeklerinde arka planda işlenir.

Parasolid modelleme çekirdeği ile optimize edilmiş etkileşim, özellikle serbest form geometrisinin modellenmesini hızlandırmıştır. Ancak aynı zamanda, objelerin çoğu değişmeden kalırken neredeyse tüm değişikliklerin modelin yalnızca küçük bir bölümünü etkilemesi sayesinde karmaşık bileşenlerin, örneğin çok sayıda açıklığı olan döşemelerin işlenme hızı iyileştirilmiştir. Değişiklikler ne kadar hassas bir şekilde daraltılabilirse, o kadar az objenin güncellenmesi gerekir.

Allplan Share

Allplan Share ile geliştirilmiş ekip çalışması

Zorlu projelerde, bekleme süreleri zaten tek bir kullanıcıyla gerçekleşebilirdi. Ekip çalışmasıyla birlikte, birçok kullanıcının değişikliklerinin neredeyse aynı anda işlenmesi gerektiğinden ihtiyaçlar yine önemli ölçüde artar. Allplan Share’i kullanırken İnternet üzerinden iletişimi mutlak minimuma indirmek için, kesinlikle gerekli olmayan yükleme ve indirme ve sorgular artık değişiklik izleme ve dosya ve bilgilerin akıllıca önbelleğe alınması yoluyla sürekli olarak engellenmiştir. Çoklu iş parçacığı kullanılarak ve toplu işlemlere geçilerek daha fazla hızlanma sağlanabilir. Sonuç olarak, Allplan Share ile çalışmak bir kez daha önemli ölçüde hızlandı ve optimum internet bağlantısından daha azıyla bile verimli bir şekilde çalışmanız sağlandı.

VIsual ScrIptIng-Görsel Kodlama

Düğümler için optimizasyonlar

Allplan 2021’de, Görsel Kodlama için mevcut düğümler optimize edildi ve yeni düğümler eklendi. Allplan objeleri düzenleme için interaktif olarak seçilebilir. Filtre işlevleri genişletildi ve nitelikleri atamak, değiştirmek ve kaldırmak için yeni seçenekler getirildi. Kütüphaneyi kullanmak yerine, düğümler artık tuvale çift tıklanarak doğrudan eklenebilir. Bu, komut dosyalarının oluşturulmasını önemli ölçüde hızlandırır. Yapısal nesnelerin şekli, boyutları, konumu ve malzemesi artık Görsel Kodlama kullanılarak kontrol edilebilir

Kaplamalar, ince yapı

Kaplamalarla çalışırken iyileştirme

Allplan 2021’de, zemin ve tavan kaplamaları artık şematik olarak değil, animasyon ve gizli görünüm dahil gerçek boyutlarda gösteriliyor. Kaplamalarda tanımlanan tüm katmanlar için obje yakalama ve boyutlandırma mümkündür. Bu, kaplamalarla çalışmayı önemli ölçüde iyileştirir.

 

Donatı

Donatı alanında çeşitli yenilikler

Allplan 2021, örneğin açıklıkları eklemek veya hareket ettirmek veya beton dökülmeleri dikkate almak için donatıların müteakip bölünmesi ve yeniden bağlanması için fonksiyonlar sağlar. Ek olarak, bir veya daha fazla yol boyunca donatı yerleştirme işlevselliği optimize edilmiştir: Negatif beton kaplamalar, negatif projeksiyonlar ve çeşitli yol öğeleriyle kenarlara kaydırma da artık mümkün. Sonuç olarak, zorlu durumlarda donatı düzenlemesi daha da hassas bir şekilde kontrol edilebilir. Alan donatısı ve çokgen yerleşimler için, daha sonraki bir tarihte ilave katlama çizgileri ekleyebilir ve tüm donatı yerleşimlerini pafta veya kütüphane aracılığıyla verimli bir şekilde yeniden kullanabilirsiniz ve donatı işareti numaralarını yeniden düzenlerken artık toleranslarla çalışabilirsiniz. Bu, benzer bükülme şekillerini birleştirir ve çelik listelerinin ve şantiye lojistiğinin netliğini artırır.

Duvarlar, çatılar ve strüktürel çerçeve

Duvarlar, çatılar ve strüktürel çerçeve optimizasyonu

Strüktürel çerçevelemede artık tek bir adımda birkaç kolon ve kiriş için birden fazla özelliği değiştirebilir ve aynı anda birkaç objeye favorileri uygulayabilirsiniz. Artık aynı kompozisyona sahip duvarlar için bir duvar stili tanımlayabilirsiniz. Bu, bilgileri daha iyi yapılandırmaya yardımcı olur, değişim süreçlerini basitleştirir ve veri alışverişini iyileştirir. Ek olarak, çatı yüzeyleri için düzenleme seçenekleri daha da genişletildi. Çatı yüzeyleri artık eklenebilir ve tekrar kaldırılabilir.

Nitelikler

Niteliklerde geliştirmeler

Nitelikler artık “tanımsız” durumunda olabilir. Bu, hangi niteliklerin zaten atanmış olduğunu anında görmenizi sağlar ve yanlış bilgi riskini azaltır. Allplan nitelikleri artık formülleri de destekliyor, böylece diğer niteliklerden gelen değerler birleştirilebilir veya hesaplanabilir. Bu, girdi çabasını azaltır ve tutarsız bilgiler önlenir.

İçerik

BIM uyumlu çalışma için ofis standardı

Allplan 2021, BIM uyumlu çalışmayı destekleyen yeni BIM EASY ofis standardını sunar. Önceden tanımlanmış format özellikleri, nitelikleri ve özelleştirilebilen bina strüktürleri ile mimarlar, mühendisler, planlamacılar ve detaylandırıcılar için kullanıma hazır sihirbazlar içerir.

Arayüzler

Arayüzler

IFC değişiminde optimizasyonlar

IFC dosyalarında, bileşenler genellikle sınır temsili olarak tanımlanır (BRep). Bu ve ayrıca belirli açılış şekilleri, çoğu durumda bileşenlerin genel 3B gövdeler olarak yorumlandığı anlamına gelir. Bu, ileri işlem ve değerlendirmelerde kısıtlamalara yol açar. Allplan 2021, IFC import sırasında BRep geometrilerinin ve açıklıklarının analizini genişletir. Sonuç olarak, duvarlar, tavanlar, kolonlar gibi daha doğal Allplan yapı bileşenleri ve gerekirse karşılık gelen açıklıklar ile oluşturulabilir. Bu, alınan IFC modellerinin kalitesini önemli ölçüde artırır. IFC’yi dışa aktarırken, nesnelerin daha önce olduğu gibi ekstrüzyonlu katılar olarak – isteğe bağlı olarak ücretsiz geometri desteği (NURBS) ile – veya BRep geometrisi olarak mı dışa aktarılacağını da seçebilirsiniz.

Arayüzler

Strüktürel modellerin analitik modellere dönüştürülmesi

Allplan Bimplus ile bağlantılı olarak, mimari ve strüktürel modelleri akıllıca analitik modellere dönüştürebilen yeni bir model dönüştürücü mevcuttur (YGA Yazılım Güncelleme Anlaşması gereklidir). Yeni Strüktürel Analiz Formatı (SAF) kullanılarak, analitik model çeşitli yapısal analiz sistemlerine aktarılabilir. Bu, openBIM’e ve mimarlar, yapı mühendisleri ve tasarımcılar arasında çok daha iyi bir işbirliğine olanak tanır.

 

Arayüzler

Teknik Önizleme: Revit dosyalarının doğrudan içe aktarılması

İlk defa, Teknik Önizleme kapsamında Revit dosyalarının doğrudan içe aktarılması mümkündür. Bu, Revit modellerinin Allplan’a aktarılabileceği ve önce IFC formatına dönüştürülmeden kullanılabileceği anlamına gelir. İçe aktarma sırasında duvarlar, kolonlar, tavanlar, kirişler, pencereler, kapılar ve çatılar gibi doğal Allplan objeleri oluşturulur.

DWG / DXF dosyalarını içe aktarırken, UTM koordinat dönüşümü artık NTv2 dosyalarının doğrudan seçimi dahil olmak üzere uzman modunda mümkündür.

Allplan Bimplus

Allplan ve Allplan Bimplus'ın Etkileşimi

Allplan ve Allplan Bimplus arasındaki etkileşimi optimize etmek için artık BIM Tarayıcısı’nı herhangi bir ara adım olmadan doğrudan Allplan’den başlatabilirsiniz. Bu, örneğin, kendi modelinizi diğer disiplinlerden modellerle (örneğin MEP) birlikte görüntülemenizi ve bunları genel bağlama yerleştirmenizi mümkün kılar. Ayrıca, Allplan’de daha fazla ayrıntı için Allplan Bimplus’tan donatı indirmek de artık desteklenmektedir.

ALLPLAN 2021’i ÜCRETSİZ DENEYİN

ALLPLAN 2021 – PERFORMANSIN GÜCÜ

Büyük ve karmaşık projeler için maksimum performans
Disiplinler arası işbirliği için güçlü bulut teknolojisi
Yapısal mühendisler için entegre openBIM iş akışları

Demo indirme
Allplan 2021’in tam sürümünü şimdi deneyin