Building Smart Türkiye

ÖZELLİKLER ALLPLAN 2024

DAHA ÜRETKEN, İŞBİRLİĞİNE AÇIK VE GELİŞMİŞ İŞ AKIŞLARI

Yeni Allplan 2024 versiyonu verimliliği tamamen yeni bir seviyeye hızlandırıyor. Güçlü ve otomatikleştirilmiş tasarım araçlarını, entegre bulut tabanlı süreçleri ve gelişmiş BIM iş akışlarını kullanarak görevleri daha önce hiç bu kadar hızlı tamamlayamamıştınız. Size harika bir mimari tasarlamaya, etkili ulaşım altyapısı tasarlamaya ve daha iyi bir çevre inşa etmeye yatırım yapma özgürlüğü veriyoruz.

ALLPLAN 2024 İLE HIZLANIN:

  • > Artan üretkenlik sayesinde
  • > Daha sorunsuz işbirliği sayesinde
  • > Üstün tasarım kalitesiyle

BİNA TASARIMI

Allplan 2024 Aluplan

ALTYAPI TASARIMI

İNŞAAT PLANLAMASI

altyapı tasarımı

GIS KONNEKTÖRÜ

OPTİMUM AEC İŞ AKIŞI İÇİN
BASİTLEŞTİRİLMİŞ GIS ENTEGRASYONU
Büyüklüğü veya kullanılan çalışma yöntemi ne olursa olsun, hemen hemen tüm AEC projelerinin başarılı bir şekilde yürütülmesi, araziler ve çevredeki binalar gibi Coğrafi Bilgi Sistemlerinden (CBS) alınan verilerin entegrasyonunu gerektirir. Mimarlar, mühendisler, inşaat mühendisleri ve inşaat uzmanlarının tasarımlarını, binalarını veya inşaat yapılarını çevreye iyi bir şekilde uyarlamaları önemlidir. Allplan 2024, bulut destekli bir GIS bağlantı aracı ve ilgili verilerin etkin ve otomatik olarak çıkarılması süreciyle tasarımın bağlamına sorunsuz entegrasyonu için yeni iş akışları sağlar. 3DCityLoader hizmetleri tarafından desteklenen GIS konnektörü, farklı Avrupa bölgelerini kapsayan ve aynı zamanda Dünya Çapında Küresel yüzey desteğini de içeren çeşitli açık GIS platformlarına ve kaynaklarına erişim sağlar. Seçilen bir ilgi alanından arazi verileri, binalar ve sokak hatları Allplan'a aktarılabilir. Seçilen kalite parametreleri ve obje türü ile arazi, mimarların ve mühendislerin belirli iş akışlarını yansıtan farklı obje türlerinde içe aktarılabilir. İnşaat mühendisleri ayrıca arazi yöneticisi tarafından daha fazla işlenebilen ve benimsenebilen ve Yol/Arazi modülünün diğer işlevlerinin Proxy DTM arazisi olarak içe aktarılmasını da takdir edebilirler.
Bu şekilde, gerçek GIS "veri bilgileri" Allplan'a zaman kazandıran ve basit bir şekilde, inşaat ortamından en yüksek düzeyde ayrıntıyla entegre edilebilir ve ayrıca projenin daha erken bir aşamasında dikkate alınabilir.

IFC dışa aktarma

IFC 4.3 veri aktarımı için BIM yol modelinin hazırlanması
Pek çok yeni inşaat projesinde ve aynı zamanda rehabilitasyon projelerinde yol modelinin OPEN BIM IFC formatı gibi açık dosya formatlarında olması gerekmektedir. IFC standardı, tek tip bir model veri yapısı öngörmekte ve tüm paydaşlar için disiplinler arası model kullanılabilirliğine olanak tanımaktadır (tek gerçek kaynak). İnşaat sektörünün gelecekteki gereksinimlerini karşılamak için, yeni Allplan versiyonuyla BIM yol modeli mantıksal yol veya inşaat bölümlerine bölünebilir, yol elemanlarına herhangi bir nitelik atanabilir ve model, IFC 4.3 formatında dışa aktarım için hazırlanabilir. IFC modeli, olası model temsil tarzlarından bağımsız olarak oluşturulur; bu, atanan tüm model niteliklerinin her zaman IFC yapısıyla güncellendiği anlamına gelir. Bu özelliği ile Allplan 2024, yol tasarımında BIM çalışma yöntemini basitleştirir ve bilgi kaybı olmadan ve kullanılan yazılım çözümlerinden bağımsız olarak tasarım ortakları ile hedeflenen alışverişi ve onlar tarafından daha ileri işlemler yapılmasını destekler.

IFC veri alışverişi

Altyapı Projeleri için İyileştirilmiş IFC Veri Alışverişi
Altyapı projelerinde BIM giderek daha önemli hale geliyor. BuildingSMART bu amaç için 4.3 değişim formatını sunmaktadır. Allplan artık köprüler, yollar ve raylar için üçüncü taraf yazılımlardan IFC 4.3'ün içe aktarılmasını destekliyor. Yeni versiyon ile kullanıcı bir IFC dosyasını içe aktarır ve Allplan 4.3 formatını otomatik olarak tanır. Haritalama veya geometri spesifikasyonları gibi ek seçenekler ayarlanabilir. IFC 4.3 formatı ile veri alışverişinin kalitesini ve dolayısıyla BIM altyapı projelerinin tasarım kalitesini artırırsınız.

Yol Tasarımı

Yol Kavşaklarının Zaman Kazandıran Parametrik Modellenmesi
Yol kavşaklarının modellenmesi önceki Allplan versiyonlarında zaten mümkündü. Allplan 2024'teki yol kavşaklarının parametrik modellemesine yönelik yeni çözüm ile T ve X tipi kavşaklar artık kolaylıkla oluşturulabiliyor. Parametrik prosedür sayesinde hem kesişme noktasının konumu hem de dönüşlerin geometrisi istenildiği zaman ayarlanabilmektedir. Kesişme alanının kesiti ve yerleşim planı doğrudan modelden türetilir ve sadece birkaç tıklamayla kolayca yola çıkar. Yol kavşaklarının parametrik modellemesi çeşitli avantajlar sunar: geometri değişiklikleri durumunda bile önemli ölçüde zaman tasarrufunun yanı sıra, geliştirilmiş kullanıcı dostu olma özelliğinin yanı sıra, yeni fonksiyonla hata kaynakları önemli ölçüde azaltılabilir.

ÇELİK

ALLPLAN ÇELİK BAĞLANTILAR İÇİN GÜÇLÜ SDS2 MOTORUNU ENTEGRE EDİYOR
SDS2'nin güçlü çelik bağlantı motorunun Allplan 2024'e dahil edilmesiyle standartlaştırılmış çelik bağlantılar, bağlanacak elemanların seçilmesiyle daha verimli bir şekilde modellenebilir. Entegre kontroller, bağlantıların tasarım aşamasında üretilebilir ve kurulabilir olmasını sağlar. Düğüm yaklaşımı ve veri modeli, bağlantı modelleme ve tasarım çözümleriyle evrensel uyumluluk sağlar. Entegre yaklaşım, mimarların, mühendislerin, çok disiplinli danışmanların ve yüklenicilerin doğru proje teklifleri vermesini sağlar.

Videoyu İzle

ÇELİK

ETKİLİ YAPISAL ÇELİK ÇERÇEVE BİLEŞENLERİ İLE ESNEKLİK VE HASSASİYET
Birçok destekleyici yapı çelikten yapılmıştır veya en azından çelik elemanlar içerir. Bu nedenle yapısal detaylandırmaya karşılık gelen işlevsellik mümkün olduğunca güçlü, kullanıcı dostu ve kapsamlı olmalıdır. Aynı durum çelik konstrüksiyon bileşenleri ile ilgili iş akışları için de geçerlidir. Allplan 2024, eğimli kolon gibi yeni yapısal çelik bileşenlerin yanı sıra çift profilleri Allplan Cloud'dan Allplan'a indirme seçeneğini de sunuyor. İş akışları da, kullanıcıların "hat bileşeninden hat bileşenine" işlevini kullanarak herhangi bir bileşeni birbirine bağlayabilmesi için optimize edilmiştir.
Böylece Allplan'daki çelik bileşenlerle yapısal detaylandırma, iş akışına rahatlıkla entegre edilebilecek geniş bir bileşen yelpazesiyle daha kolay ve daha esnek hale gelir.

Videoyu İzle

YERİNDE DÖKÜLMÜŞ BETON

BIM İŞ AKIŞLARI İÇİN ETKİLEŞİMLİ ARAÇLARLA OPTİMİZE DONATILANDIRMA DETAYLANDIRMASI
Donatı detaylandırması, yüksek iş yükü ve teslim tarihi baskısı ile karakterize edilir. Donatıyı doğrudan izometrik veya animasyon pencerelerine yerleştirmek, süreci önemli ölçüde basitleştirebilir ve hızlandırabilir. Kullanıcılar artık bu pencerelerde Oluşturabilir, Düzenleyebilir, Taşıyabilir, Döndürebilir, Kopyalayabilir, Yapıştırabilir ve doğrudan obje değişikliklerini kullanabilir.
Allplan 2024 ile görünüş ve kesitlerdeki detayları işleyerek modeli anında güncellemek veya modelde detaylandırma yapıp görünüş ve kesitleri anında güncellemek mümkündür. Sorunsuz bir BIM iş akışı için donatıları nitelikleri kullanarak etiketlemek de mümkündür.
ABD pazarı için, "inşaat demiri durumu" özelliğine dayalı kilitleme, ABD'deki inşaat demiri imalatçılarının tipik iş akışlarını destekleyen ilişkisel açıklamalar gibi özel gelişmeler gerçekleştirildi. Çubukların yuvarlama işlevi ve noktaları özellikle inşaat mühendisleri için önemlidir.
BIM iş akışlarında donatıyı detaylandırmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Yeni, kapsamlı düzenleme araçları sayesinde Allplan kullanıcıları üretkenliklerini artırabilir ve tercih ettikleri çalışma şekli açısından daha esnek olabilirler. ABD pazarına yönelik özel gelişmeler, uluslararası inşaat projelerindeki çalışmaları destekliyor.

ÇAKIŞMA TESPİTİ

DAHA FAZLA VERİMLİLİK VE NETLİK İÇİN KUSURSUZ ÇAKIŞMA ALGILAMASI
Hatasız tasarımlar için çakışma tespiti çok önemlidir. Bu iş akışının ek harici araçlar olmadan tek bir yazılım içerisinde gerçekleşmesi halinde, bu durum tüm çakışma kontrol sürecini basitleştirir ve hızlandırır. Allplan 2024 artık aşağıdaki çakışma türleri arasında ayrım yapıyor: Sert Çakışma, Yumuşak Çakışma, İş Akışı Çakışması, Çakışma Yok. Bunlar hızlı bir genel bakış sağlamak için farklı renklerde görüntülenir. Çakışmalar filtrelenebilir veya lejantlar veya raporlar aracılığıyla değerlendirilebilir. Tek bir yazılım çözümüyle uçtan uca çakışma kontrolü sorunsuz, şeffaf bir şekilde çalışır ve önemli ölçüde zaman tasarrufu sağlar.

Videoyu İzle

KONU YÖNETİMİ

TEKNİK ÖNİZLEME: KONU YÖNETİMİ İÇİN ALLPLAN'DA BIM İŞBİRLİĞİ EKLENTİSİ
Birçok BIM projesinde konu yönetimi, kullanımı kolay konu işbirliği platformu BIMcollab ile gerçekleştirilir. BCF dosyaları aracılığıyla konu alışverişi, farklı değerlerin atanmasında tutarsızlıklara yol açabilir. Allplan 2024, Teknik Önizlemede bir BIMcollab eklentisine sahiptir, böylece kullanıcılar BIMcollab projelerine ek bir palet aracılığıyla doğrudan Allplan'dan bağlanabilir ve BCF içe/dışa aktarma olmadan sorunlar-konular oluşturup düzenleyebilirler. BIMcollab konu iş akışının Allplan'a kusursuz entegrasyonu, zaman alıcı ve hataya açık BCF içe/dışa aktarma sürecini ortadan kaldırır. Eklenti, Allplan'da tam BIMcollab işlevselliği sağlar. Bu, zamandan tasarruf sağlar ve BIM sürecindeki tutarsızlıkların önlenmesine yardımcı olur.

VISUAL SCRIPTING

GÖRSEL KODLAMANIN GELİŞTİRİLMİŞ KULLANILABİLİRLİĞİ
Otomatik iş akışları veya akıllı objeler oluşturmak için Visual Scripting, kullanıcıların programlama bilgisi olmadan görsel olarak kod dosyaları oluşturmasının çok etkili bir yoludur. Visual Scripting daha da sezgisel ve kullanımı kolay hale getirmek için, çeşitli alanlarda kullanılabilirlik iyileştirildi. Örneğin, artık yeni görsel grup ve düğüm durumları var, tuvalde gezinme daha kolay ve bir arama işlevi tanıtıldı. Bu optimizasyonlar, Visual Scripting'in kullanımını daha kolay ve hızlı hale getirerek iş akışlarının otomatikleştirilmesine veya minimum çabayla özel parametrik objeler oluşturulmasına yardımcı olur.
csm_02_Accelerate_design_process_

Videoyu İzle

TWINMOTION DOĞRUDAN BAĞLANTI

SADECE 3 TIKLAMAYLA BIM MODELİNDEN VR DENEYİMİNE
Mimarlık ofislerinde planlama sürecinde dinamik karar almayı destekleyen hızlandırılmış 3 boyutlu tasarım ve görselleştirme iş akışlarına olan ihtiyaç giderek artıyor. Allplan 2024'teki yeni Twinmotion Doğrudan Bağlantı, veri alışverişini basitleştirir ve bir fare tıklamasıyla Allplan modellerinin Twinmotion ile gerçek zamanlı senkronizasyonunu sağlar. Twinmotion araçlarının tüm avantajlarından yararlanın: gerçekçi ortam gösterimi, obje kütüphanesinden yüksek kaliteli elemanlar, mevsimler veya ağaç büyümesi gibi farklı aşamaları göstermeye yönelik hikaye anlatma araçları ve 360 derecelik videoların, panoramaların veya VR'nin dışa aktarımı modu. İlk çizimden son görselleştirmeye kadar projenizden en iyi şekilde yararlanın.
Twinmotion, rahat bir kullanıcı arayüzünü Epic Games'in güçlü Unreal motoruyla birleştiriyor. Twinmotion ve Allplan arasındaki canlı bağlantı, nefes kesici bir hız için Direct Link işlevselliğine sahip Datasmith dışa aktarma yoluyla gerçekleştirilir. Entegre Datasmith dışa aktarıcısı ile Allplan artık sahneleri Datasmith dosya formatına aktarabiliyor, bu da tasarımlarınızı Unreal Engine ve diğer Unreal Engine tabanlı uygulamalarda hassaslaştırmanıza ve Datasmith iş akışından yararlanmanıza olanak tanıyor.

ALLPLAN EXCHANGE

VERİMLİ WEB TABANLI BELGE YÖNETİMİ
Herhangi bir inşaat projesinin temel gereksinimlerinden biri, planların proje ekipleri arasında etkili ve verimli bir şekilde dağıtılmasıdır. Ancak bu hızla zaman alıcı, hataya açık ve tekrarlanan bir görev haline gelebilir. Allplan Exchange ile Allplan, çeşitli formatların oluşturulmasını ve dağıtımını yönetmek ve e-posta yoluyla otomatik değişiklik bildirimleri sağlamak için özel olarak tasarlanmış web tabanlı bir plan dağıtım aracı sunar. Platform, 2 boyutlu çizim indirme ortamı sağlar ve bir rapora dahil edilmek üzere gönderme ve indirme etkinliğini izler. Bu, tüm paydaşlara eylemlerin görünürlüğünü sağlayarak onu 2B çizim bilgilerinin yönetilmesi ve iletilmesi için vazgeçilmez bir araç haline getirir.

Parametrik Donatı Bağlantısı

Daha hızlı ve daha verimli detaylandırma
Tatmin edici bir marjı korurken, makul bir zaman dilimi içinde gerekli kalite standartlarında BIM donatı modellerini ve detay çizimlerini üretmek her zaman bir zorluktur. Üretkenliğe ve kârlılığa zarar vermeden kaliteyi sağlamak, proje türü ve konumu ne olursa olsun, her donatılandırma projesi için mühendislik ve detaylandırma şirketleri için sürekli bir zorluktur. ALLPLAN bunu anlıyor ve bu nedenle Allplan, yaygın donatı detaylandırma sorunlarının üstesinden gelmek için özel olarak geliştirildi.
Allplan Bridge 2024 ile bir sonraki büyük adım atılıyor. İki parametrik teknoloji, parametrik tasarımdan inşaya çözüm sağlamak için birleştirildi; Allplan Bridge ve Allplan'daki PythonParts'ın parametrik modelleme çözümü. Allplan Köprü donatı setleri öncelikle donatı tasarımı ve kod kontrolü için tanımlanır ve bu donatı setleri artık Allplan'daki PythonPart teknolojisine parametrik olarak bağlanmıştır. Sadece boyuna, kesme ve burulma donatısının geometrisi değil, aynı zamanda çubukların konumu, çubuk sayısı ve çubuk çapları gibi diğer tüm bilgiler de Allplan'a aktarılır. Sonuç olarak, tasarımdan üretime tamamen parametrik bir iş akışı mümkün oluyor; bu da işin daha hızlı ve daha az hataya açık olmasını sağlıyor ve aynı zamanda daha yüksek kalite, üretkenlik ve karlılık sağlıyor.

Further new features in Allplan Bridge 2024 >>>

Daha fazla iyileştirme

Provision for Void işlevi, 3B katılara dayalı yapı bileşenlerinde boşlukların otomatik olarak oluşturulmasına olanak tanır. Allplan 2024 ile artık kavisli bileşenlerde girintiler oluşturmak mümkün. Ayrıca temel bileşenleri (şerit temel ve kat döşemesi) için de boşluklar oluşturulabilir, bu da Boşluk araçlarının daha sağlam ve güçlü olmasını sağlar.

Katlanır ve kayar kapıların tasarımı iyileştirildi ve otomatikleştirildi ve Allplan kütüphanesi, köşe kaplaması, trapez levha, drenaj kanalı, çapraz eğimli dairesel rampa, sırt korumalı merdiven, segmental kemer ve boşluk gibi yeni parametrik ParaObje bileşenleriyle genişletildi. Bu iyileştirmeler ve uzantılar, kullanım senaryolarının kapsamını genişletir ve tasarım süreçlerinin otomatikleştirilmesine ve hızlandırılmasına yardımcı olur.

Ayrıntılı planlar ve paftalar sunarken mimarlar ve mühendisler için görünümleri ve kesitleri kullanarak modelden türetmeler oluşturmak çok önemlidir. Daha hızlı ve daha esnek bir iş akışı sağlamak amacıyla, Kırpma yolu etiketleme, Kesit ve Görünüm etiketleme seçenekleri, kırpma yollarını ve Görünümleri ve Kesitleri özelleştirmek ve ayarlamak için Kırpma Yolu için çoklu modifikasyon olanakları da dahil olmak üzere geliştirildi.

PDF, bilgilerin hızlı bir şekilde gözden geçirilmesi için BIM süreçlerindeki yerini sağlam bir şekilde oluşturmuştur. Allplan 2024 ile artık içe veya dışa aktarabileceğiniz PDF planının boyutunda bir sınır yok. PDF dosyaları ayrıca Bluebeam Revu gibi, dışa aktarılan geometrinin yönetimini sunan birçok harici araç tarafından da desteklenir. Bluebeam Revu için mekanların/odaların geometrisi de Allplan'dan aktarılır. Yazdırma, uzun vadeli arşivleme veya diğer nedenlerden dolayı birçok kullanıcının PDF dışa aktarma ayarları için çok özel gereksinimleri olduğundan, PDF dışa aktarma, PDF/A-1b ve PDF/A-2 gibi daha yeni arşivleme formatlarını destekleyecek şekilde genişletilir.

İnşaat yöneticileri, mimarlar, yapı ve inşaat mühendislerinin yanı sıra BIM yöneticilerinin de belgelerin ve modellerin resmi olarak incelenmesi ve onaylanması için bir iş akışına ihtiyacı vardır. Bimplus ile yeni onay süreci kullanıcılara bunun için verimli bir iş akışı sağlıyor.

Yeni sürümle Allplan kullanıcıları artık tek bir ofis kaynağıyla veya şirketin kendi ağına erişimle sınırlı değil, büyük şirketler için bulutta kendi kaynaklarıyla birden fazla ofis kaynak havuzu oluşturma özgürlüğüne sahip oluyor.

Geliştirilmiş obje paleti ile Allplan kullanıcıları, büyük miktarda veri içeren karmaşık projelerdeki modelleri çok daha hızlı bir şekilde filtreleyebilir, sıralayabilir veya sorgulayabilir; Buna ek olarak, sıralama koşulu, tanımlanmış 6 özniteliğe kadar uygulanacak şekilde genişletildi ve favori renk kodlamasının desteğiyle, modellerin doğru veri kalitesini elde etmek için çeşitli analiz veya kontrol görevleri daha kolay, hızlı ve esnek bir şekilde gerçekleştirilebiliyor.

Allplan sihirbazlarının kullanımı optimize edildi: kullanıcılar artık farklı sihirbazlar arasında sorunsuzca ve zaman gecikmesi olmadan geçiş yapabilir veya bir fonksiyon o anda yürütülüyor olsa bile başka bir elemanın özelliklerini aktarabilir.

"Nitelik Kümeleri" fonksiyonu Allplan 2023'te tanıtıldı. Yeni sürümle birlikte nitelikler genişletildi ve tüm IFC birimlerine ve önceden tanımlanmış türlere hitap edecek şekilde daha esnek hale getirildi. Nitelik kümeleri doğrudan özellik paletinde de zenginleştirilebilir.

Zamandan tasarruf etmek ve niteliklerin yeniden kullanım sürecini basitleştirmek için, başka bir Allplan projesindeki kendi kendine tanımlanmış nitelikler, yeni bir güncelleme fonksiyonu ile mevcut projeye aktarılabilir.

Daha önce Allplan Çalışma Grubu Yöneticisi ve tek istemcili projeler kullanıcıları, önceden tanımlanmış bir proje depolama alanı veya yolu ile sınırlıydı. Bu yeni özellik ile özel depolama yollarını seçme özgürlüğü sağlanmaktadır. Tek istemcili projelerde kullanıcılar, daha hızlı yanıt ve erişim süreleri sağlayan akıllı proje önbellek mekanizmasından yararlanabilir.

Hassas verilere sahip müşterilerin tüm uygulamalarda tam erişim kontrolüne ihtiyacı vardır. Özellikle daha büyük müşteriler için bu işlevsellik, veri koruma önlemlerini güçlendirir, sektör düzenlemeleriyle uyumluluğu sağlar ve bir kimlik sağlayıcıdan yararlanarak genel güvenliği artırır. Bu özellik, Allplan başlangıç aşaması sırasında yetkisiz erişimi engelleyerek, yalnızca yetkili kullanıcıların uygulamaya erişebilmesini sağlamaya yardımcı olur, hassas verileri korur ve sağlam güvenlik uygulamalarına olan bağlılığı güçlendirir.

Kullanıcılar artık üç tıklamayla rahatlıkla proje oluşturabiliyor ve bu proje dosyalarını proje ekipleri arasında daha kolay paylaşabiliyor. Proje özel yol desteğiyle birlikte kullanıcılar, projeleri ağ üzerinde veya yerel olarak kendi bilgisayarlarında istedikleri bir depolama alanına koyma özgürlüğüne sahip olur ve bu da üstün proje veri koruma politikalarına olanak tanır.

Kullanıcılar artık yeni tek oturum açma işlevimizden tam olarak yararlanabilecek. Ürünlerimiz arasında giderek daha fazla entegre iş akışı sunuyoruz; dolayısıyla bu özellik, bir kez oturum açmanıza ve masaüstünüzdeki veya buluttaki tüm ürünlere ve iş akışlarına erişmenize olanak tanıyacak. Ayrıca tek oturum açma, kişisel verilerinizin eskisinden çok daha güvenli tutulmasına yardımcı olur.

E-bültenimize üye olun

ALLPLAN HAKKINDAKİ YENİLİKLERİ İLK ÖĞRENEN OL

Şimdi kaydolun ve ALLPLAN ile güncel kalın: Allplan’ın en son sürümü için yayın bilgileri Etkinliklere, eğitim kurslarına ve web seminerlerine davetiyeler En son sektör, şirket ve ürün haberleri