Building Smart Türkiye

ALLPLAN 2024

BİRLİKTE TASARLAMAK VE İNŞA ETMEK İÇİN AEC PLATFORMUNUZ

DAHA İYİ İNŞA EDİLMİŞ BİR ÇEVRE İÇİN TASARIM ÇÖZÜMLERİ

ÜSTÜN İNŞAAT İÇİN ÇOK MALZEMELİ ÇÖZÜM

ÖZELLİKLER ALLPLAN 2024

DAHA ÜRETKEN, İŞBİRLİĞİNE AÇIK VE GELİŞMİŞ İŞ AKIŞLARI

Yeni Allplan 2024 versiyonu verimliliği tamamen yeni bir seviyeye hızlandırıyor. Güçlü ve otomatikleştirilmiş tasarım araçlarını, entegre bulut tabanlı süreçleri ve gelişmiş BIM iş akışlarını kullanarak görevleri daha önce hiç bu kadar hızlı tamamlayamamıştınız. Size harika bir mimari tasarlamaya, etkili ulaşım altyapısı tasarlamaya ve daha iyi bir çevre inşa etmeye yatırım yapma özgürlüğü veriyoruz.

ALLPLAN 2024 İLE HIZLANIN:

  • > Artan üretkenlik sayesinde
  • > Daha sorunsuz işbirliği sayesinde
  • > Üstün tasarım kalitesiyle

BİNA TASARIMI

Allplan 2024 Aluplan

ALTYAPI TASARIMI

İNŞAAT PLANLAMASI

İnşaat planlaması

Zemin işleri

Sezgisel kazı modellemesi
Mimarlar ve çok-disiplinli danışmanlar, projenin çok erken bir aşamasında bir tahminde bulunabilmek için genellikle bir kazıya yönelik başlangıç teklifini tanımlamaya ihtiyaç duyarlar. İnşaat mühendisleri, fizibilitelerini belirlemek amacıyla kazı ve iksa elemanlarını çok detaylı bir şekilde tasarlamak için Allplan 2024'ü kullanabilirler. Ayrıca yüklenici için GPS kontrollü sistemli ekskavatörlere ait veriler de dahil olmak üzere ayrıntılı bir 3 boyutlu modele ihtiyaç duyulmaktadır. Uygulama planlarını oluşturan kişinin, daha sonraki inşaat aşamalarında bile modelin parçalarını değiştirme esnekliğini korurken, hafriyat elemanlarını yüksek düzeyde ayrıntıyla modellemesine olanak sağlanır. Kazının yanı sıra fore kazık duvar, palplanş duvar ve zemin ankrajlarında da iyileştirmeler yapıldı.

Videoyu İzle

Duvarlar için kalıp planlaması

Kalıp sistemlerinin uygun maliyetli planlanması için yeni BIM2Form Eklentisi
Pek çok şirkette kalıp planlaması genellikle manuel olarak veya piyasada bulunan çeşitli araçlar kullanılarak yapılmaktadır. Bu nedenle birçok inşaat şirketi veya genel yüklenici, kalıp planlamasını dış hizmet sağlayıcılara yaptırır; bu da bazı durumlarda önemli maliyetlere yol açar ve projenin gidişatının kontrol edilmesini zorlaştırır. Allplan 2024 için yeni kalıp planlama Eklenti aracı, kalıp duvar bileşenlerinin otomatik olarak atanmasını sağlar. Şu anda üretici MEVA'nın MEVA Mammut 350 kalıp sistemi kullanılabilmektedir. Gelecekte, Allplan kullanıcılarının, farklı üreticilerin kalıp sistemleriyle, bu hizmetleri vermeleri halinde ortaya çıkacak maliyetin çok altında bir maliyetle planlama yapmasına olanak tanınacak.

BIM2Field - Otomatik Ölçüm Araçları

Model objelerini doğru ve hızlı bir şekilde ölçün
Şantiyede dijital modeli incelerken objeleri hızlı ve doğru bir şekilde ölçebilme yeteneği, inşaat ve tasarımcılar için kritik bir işlevdir. Allplan Cloud üzerinde BIM modellerinizle çalışırken hızlı geri bildirim sağlamak için Otomatik Kenar, Otomatik Yüzey ve Lazer ölçüm özelliklerini tanıttık. Bu özellikleri kullanarak, en ayrıntılı ölçümleri geri almak için birden fazla nokta seçmenin zorluğunu ortadan kaldırır. Bu ölçümler daha sonra proje grubundaki diğer kişilere kolay sunum ve dağıtım için slayt gösterisi özellikleriyle birleştirilebilir.

Videoyu İzle

BIM2Field– QTO Tablosunu MS Excel'e aktarın

Metraj verilerini doğrudan şantiyede kolayca oluşturun
Allplan'ın iyi bilinen kapsamlı metraj işlevselliğine ek olarak, artık şantiyede veya planlama süreci sırasında ihtiyaç duyulduğunda metraj bilgilerini kolaylıkla oluşturmak için Allplan bulut tabanlı bir çözüm var. Artık, örneğin farklı inşaat aşamaları için gereken malzemeleri tahmin etmek için Bimplus'taki bir BIM modelinde yer alan metrajları kolayca çıkarabilirsiniz. Hesaplamak istediğiniz objeleri 3B modelde kolayca seçin ve ardından oluşturulacak objelerin hacmini/alanını anında elde etmek için QTO düğmesini seçin. Artık daha fazla rahatlık için QTO Tablosunu kolayca MS Excel'e aktarabilirsiniz. Bu dijital yaklaşım, daha doğru verilerle birlikte manuel yaklaşımlara kıyasla önemli ölçüde zaman tasarrufu sağlar, hata risklerini azaltır, malzeme israfını ve ek maliyetleri önler.

Videoyu İzle

YERİNDE DÖKÜLMÜŞ BETON

BIM İŞ AKIŞLARI İÇİN ETKİLEŞİMLİ ARAÇLARLA OPTİMİZE DONATILANDIRMA DETAYLANDIRMASI
Donatı detaylandırması, yüksek iş yükü ve teslim tarihi baskısı ile karakterize edilir. Donatıyı doğrudan izometrik veya animasyon pencerelerine yerleştirmek, süreci önemli ölçüde basitleştirebilir ve hızlandırabilir. Kullanıcılar artık bu pencerelerde Oluşturabilir, Düzenleyebilir, Taşıyabilir, Döndürebilir, Kopyalayabilir, Yapıştırabilir ve doğrudan obje değişikliklerini kullanabilir.
Allplan 2024 ile görünüş ve kesitlerdeki detayları işleyerek modeli anında güncellemek veya modelde detaylandırma yapıp görünüş ve kesitleri anında güncellemek mümkündür. Sorunsuz bir BIM iş akışı için donatıları nitelikleri kullanarak etiketlemek de mümkündür.
ABD pazarı için, "inşaat demiri durumu" özelliğine dayalı kilitleme, ABD'deki inşaat demiri imalatçılarının tipik iş akışlarını destekleyen ilişkisel açıklamalar gibi özel gelişmeler gerçekleştirildi. Çubukların yuvarlama işlevi ve noktaları özellikle inşaat mühendisleri için önemlidir.
BIM iş akışlarında donatıyı detaylandırmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Yeni, kapsamlı düzenleme araçları sayesinde Allplan kullanıcıları üretkenliklerini artırabilir ve tercih ettikleri çalışma şekli açısından daha esnek olabilirler. ABD pazarına yönelik özel gelişmeler, uluslararası inşaat projelerindeki çalışmaları destekliyor.

ÇAKIŞMA TESPİTİ

DAHA FAZLA VERİMLİLİK VE NETLİK İÇİN KUSURSUZ ÇAKIŞMA ALGILAMASI
Hatasız tasarımlar için çakışma tespiti çok önemlidir. Bu iş akışının ek harici araçlar olmadan tek bir yazılım içerisinde gerçekleşmesi halinde, bu durum tüm çakışma kontrol sürecini basitleştirir ve hızlandırır. Allplan 2024 artık aşağıdaki çakışma türleri arasında ayrım yapıyor: Sert Çakışma, Yumuşak Çakışma, İş Akışı Çakışması, Çakışma Yok. Bunlar hızlı bir genel bakış sağlamak için farklı renklerde görüntülenir. Çakışmalar filtrelenebilir veya lejantlar veya raporlar aracılığıyla değerlendirilebilir. Tek bir yazılım çözümüyle uçtan uca çakışma kontrolü sorunsuz, şeffaf bir şekilde çalışır ve önemli ölçüde zaman tasarrufu sağlar.

Videoyu İzle

PREKAST BETON

FİKSTÜRLERİN BASİTLEŞTİRİLMİŞ YÖNETİMİYLE ÜRETKENLİĞİ ARTIRIN
Prefabrik tasarımcılar için fikstürlerin rahat kullanımı çok önemlidir. Bunun nedeni, hemen hemen her bir prefabrik elemanın özel fikstürler gerektirmesidir. Ancak demirbaş sayısı arttıkça planlama, faturalama ve üretimdeki idari çabalar da artıyor. Allplan 2024 fikstürlerin yönetimini gözle görülür derecede basitleştirir. Ayrıca yeni sürüm, fikstürlerin yerinin değiştirilmesi için geliştirilmiş seçenekler sunuyor. Bir diğer yeni özellik ise tutamaçların artık sezgisel olarak değiştirilebilmesidir. Allplan 2024 ayrıca prefabrik planlama ve detaylandırmada daha fazla performans, daha iyi koordine edilmiş iş akışları ve daha net bir kullanıcı arayüzü sunar. Fikstürlerdeki bu iyileştirmeler, özellikle çok sayıda farklı satıcıyla çalışıldığında planlama, tedarik ve üretim aşamalarında zaman tasarrufu sağlıyor. Bu, demirbaşlarla çalışmayı daha sezgisel ve üretken hale getirir.

PREKAST BETON

HASIR KAYNAK MAKİNELERİNİN OPTİMİZE DONATILANDIRILMASI
Prefabrik üretim tesisleri, üretim için kalifiye personel bulma konusunda giderek daha fazla zorluk yaşamaktadır. Bu, yüksek otomasyon seviyesini daha da önemli hale getiriyor. İdeal olarak, temel donatı üretimi her zaman en yeni makine özellikleri kullanılarak tamamen otomatik hale getirilir. Mevcut otomatik süreçler Allplan 2024'te özellikle hasır kaynak sistemleri için genişletilmiştir. Otomatik donatı oluştururken Allplan artık prefabrik bağlantılardaki profillerin etriyelerini dikkate alıyor. Bu yenilik hatasız, hızlandırılmış iş akışlarını destekler ve böylece artan vasıflı işçi eksikliğini giderir.

Videoyu İzle

IFC MODELİ

IFC MODELLERİNİ REFERANS OLARAK KULLANMA - İÇE AKTARMADAN HIZLI KONTROL
Bağlam iş akışlarında tasarımı desteklemek, daha sorunsuz veri alışverişi sağlamak ve işbirliği ve koordinasyon görevlerini daha verimli hale getirmek için yeni Allplan 2024 sürümü referanslama yeteneklerini genişletiyor. IFC dosyalarını içe aktarmak yerine bunlar Allplan ortamında harici bir referans olarak kullanılabilir ve görüntülenebilir; örneğin mimariyi görüntülemek, modellemek ve MEP eklemek, meslekleri ve disiplinleri koordine etmek veya mevcut model ve yapılarla daha verimli bir şekilde uyum sağlamak için.

KONU YÖNETİMİ

TEKNİK ÖNİZLEME: KONU YÖNETİMİ İÇİN ALLPLAN'DA BIM İŞBİRLİĞİ EKLENTİSİ
Birçok BIM projesinde konu yönetimi, kullanımı kolay konu işbirliği platformu BIMcollab ile gerçekleştirilir. BCF dosyaları aracılığıyla konu alışverişi, farklı değerlerin atanmasında tutarsızlıklara yol açabilir. Allplan 2024, Teknik Önizlemede bir BIMcollab eklentisine sahiptir, böylece kullanıcılar BIMcollab projelerine ek bir palet aracılığıyla doğrudan Allplan'dan bağlanabilir ve BCF içe/dışa aktarma olmadan sorunlar-konular oluşturup düzenleyebilirler. BIMcollab konu iş akışının Allplan'a kusursuz entegrasyonu, zaman alıcı ve hataya açık BCF içe/dışa aktarma sürecini ortadan kaldırır. Eklenti, Allplan'da tam BIMcollab işlevselliği sağlar. Bu, zamandan tasarruf sağlar ve BIM sürecindeki tutarsızlıkların önlenmesine yardımcı olur.

VISUAL SCRIPTING

GÖRSEL KODLAMANIN GELİŞTİRİLMİŞ KULLANILABİLİRLİĞİ
Otomatik iş akışları veya akıllı objeler oluşturmak için Visual Scripting, kullanıcıların programlama bilgisi olmadan görsel olarak kod dosyaları oluşturmasının çok etkili bir yoludur. Visual Scripting daha da sezgisel ve kullanımı kolay hale getirmek için, çeşitli alanlarda kullanılabilirlik iyileştirildi. Örneğin, artık yeni görsel grup ve düğüm durumları var, tuvalde gezinme daha kolay ve bir arama işlevi tanıtıldı. Bu optimizasyonlar, Visual Scripting'in kullanımını daha kolay ve hızlı hale getirerek iş akışlarının otomatikleştirilmesine veya minimum çabayla özel parametrik objeler oluşturulmasına yardımcı olur.

ALLPLAN EXCHANGE

VERİMLİ WEB TABANLI BELGE YÖNETİMİ
Herhangi bir inşaat projesinin temel gereksinimlerinden biri, planların proje ekipleri arasında etkili ve verimli bir şekilde dağıtılmasıdır. Ancak bu hızla zaman alıcı, hataya açık ve tekrarlanan bir görev haline gelebilir. Allplan Exchange ile Allplan, çeşitli formatların oluşturulmasını ve dağıtımını yönetmek ve e-posta yoluyla otomatik değişiklik bildirimleri sağlamak için özel olarak tasarlanmış web tabanlı bir plan dağıtım aracı sunar. Platform, 2 boyutlu çizim indirme ortamı sağlar ve bir rapora dahil edilmek üzere gönderme ve indirme etkinliğini izler. Bu, tüm paydaşlara eylemlerin görünürlüğünü sağlayarak onu 2B çizim bilgilerinin yönetilmesi ve iletilmesi için vazgeçilmez bir araç haline getirir.

Daha fazla iyileştirme

Provision for Void işlevi, 3B katılara dayalı yapı bileşenlerinde boşlukların otomatik olarak oluşturulmasına olanak tanır. Allplan 2024 ile artık kavisli bileşenlerde girintiler oluşturmak mümkün. Ayrıca temel bileşenleri (şerit temel ve kat döşemesi) için de boşluklar oluşturulabilir, bu da Boşluk araçlarının daha sağlam ve güçlü olmasını sağlar.

Katlanır ve kayar kapıların tasarımı iyileştirildi ve otomatikleştirildi ve Allplan kütüphanesi, köşe kaplaması, trapez levha, drenaj kanalı, çapraz eğimli dairesel rampa, sırt korumalı merdiven, segmental kemer ve boşluk gibi yeni parametrik ParaObje bileşenleriyle genişletildi. Bu iyileştirmeler ve uzantılar, kullanım senaryolarının kapsamını genişletir ve tasarım süreçlerinin otomatikleştirilmesine ve hızlandırılmasına yardımcı olur.

Ayrıntılı planlar ve paftalar sunarken mimarlar ve mühendisler için görünümleri ve kesitleri kullanarak modelden türetmeler oluşturmak çok önemlidir. Daha hızlı ve daha esnek bir iş akışı sağlamak amacıyla, Kırpma yolu etiketleme, Kesit ve Görünüm etiketleme seçenekleri, kırpma yollarını ve Görünümleri ve Kesitleri özelleştirmek ve ayarlamak için Kırpma Yolu için çoklu modifikasyon olanakları da dahil olmak üzere geliştirildi.

PDF, bilgilerin hızlı bir şekilde gözden geçirilmesi için BIM süreçlerindeki yerini sağlam bir şekilde oluşturmuştur. Allplan 2024 ile artık içe veya dışa aktarabileceğiniz PDF planının boyutunda bir sınır yok. PDF dosyaları ayrıca Bluebeam Revu gibi, dışa aktarılan geometrinin yönetimini sunan birçok harici araç tarafından da desteklenir. Bluebeam Revu için mekanların/odaların geometrisi de Allplan'dan aktarılır. Yazdırma, uzun vadeli arşivleme veya diğer nedenlerden dolayı birçok kullanıcının PDF dışa aktarma ayarları için çok özel gereksinimleri olduğundan, PDF dışa aktarma, PDF/A-1b ve PDF/A-2 gibi daha yeni arşivleme formatlarını destekleyecek şekilde genişletilir.

İnşaat yöneticileri, mimarlar, yapı ve inşaat mühendislerinin yanı sıra BIM yöneticilerinin de belgelerin ve modellerin resmi olarak incelenmesi ve onaylanması için bir iş akışına ihtiyacı vardır. Bimplus ile yeni onay süreci kullanıcılara bunun için verimli bir iş akışı sağlıyor.

Yeni sürümle Allplan kullanıcıları artık tek bir ofis kaynağıyla veya şirketin kendi ağına erişimle sınırlı değil, büyük şirketler için bulutta kendi kaynaklarıyla birden fazla ofis kaynak havuzu oluşturma özgürlüğüne sahip oluyor.

Geliştirilmiş obje paleti ile Allplan kullanıcıları, büyük miktarda veri içeren karmaşık projelerdeki modelleri çok daha hızlı bir şekilde filtreleyebilir, sıralayabilir veya sorgulayabilir; Buna ek olarak, sıralama koşulu, tanımlanmış 6 özniteliğe kadar uygulanacak şekilde genişletildi ve favori renk kodlamasının desteğiyle, modellerin doğru veri kalitesini elde etmek için çeşitli analiz veya kontrol görevleri daha kolay, hızlı ve esnek bir şekilde gerçekleştirilebiliyor.

Allplan sihirbazlarının kullanımı optimize edildi: kullanıcılar artık farklı sihirbazlar arasında sorunsuzca ve zaman gecikmesi olmadan geçiş yapabilir veya bir fonksiyon o anda yürütülüyor olsa bile başka bir elemanın özelliklerini aktarabilir.

"Nitelik Kümeleri" fonksiyonu Allplan 2023'te tanıtıldı. Yeni sürümle birlikte nitelikler genişletildi ve tüm IFC birimlerine ve önceden tanımlanmış türlere hitap edecek şekilde daha esnek hale getirildi. Nitelik kümeleri doğrudan özellik paletinde de zenginleştirilebilir.

Zamandan tasarruf etmek ve niteliklerin yeniden kullanım sürecini basitleştirmek için, başka bir Allplan projesindeki kendi kendine tanımlanmış nitelikler, yeni bir güncelleme fonksiyonu ile mevcut projeye aktarılabilir.

Daha önce Allplan Çalışma Grubu Yöneticisi ve tek istemcili projeler kullanıcıları, önceden tanımlanmış bir proje depolama alanı veya yolu ile sınırlıydı. Bu yeni özellik ile özel depolama yollarını seçme özgürlüğü sağlanmaktadır. Tek istemcili projelerde kullanıcılar, daha hızlı yanıt ve erişim süreleri sağlayan akıllı proje önbellek mekanizmasından yararlanabilir.

Hassas verilere sahip müşterilerin tüm uygulamalarda tam erişim kontrolüne ihtiyacı vardır. Özellikle daha büyük müşteriler için bu işlevsellik, veri koruma önlemlerini güçlendirir, sektör düzenlemeleriyle uyumluluğu sağlar ve bir kimlik sağlayıcıdan yararlanarak genel güvenliği artırır. Bu özellik, Allplan başlangıç aşaması sırasında yetkisiz erişimi engelleyerek, yalnızca yetkili kullanıcıların uygulamaya erişebilmesini sağlamaya yardımcı olur, hassas verileri korur ve sağlam güvenlik uygulamalarına olan bağlılığı güçlendirir.

Kullanıcılar artık üç tıklamayla rahatlıkla proje oluşturabiliyor ve bu proje dosyalarını proje ekipleri arasında daha kolay paylaşabiliyor. Proje özel yol desteğiyle birlikte kullanıcılar, projeleri ağ üzerinde veya yerel olarak kendi bilgisayarlarında istedikleri bir depolama alanına koyma özgürlüğüne sahip olur ve bu da üstün proje veri koruma politikalarına olanak tanır.

Kullanıcılar artık yeni tek oturum açma işlevimizden tam olarak yararlanabilecek. Ürünlerimiz arasında giderek daha fazla entegre iş akışı sunuyoruz; dolayısıyla bu özellik, bir kez oturum açmanıza ve masaüstünüzdeki veya buluttaki tüm ürünlere ve iş akışlarına erişmenize olanak tanıyacak. Ayrıca tek oturum açma, kişisel verilerinizin eskisinden çok daha güvenli tutulmasına yardımcı olur.

E-bültenimize üye olun

ALLPLAN HAKKINDAKİ YENİLİKLERİ İLK ÖĞRENEN OL

Şimdi kaydolun ve ALLPLAN ile güncel kalın: Allplan’ın en son sürümü için yayın bilgileri Etkinliklere, eğitim kurslarına ve web seminerlerine davetiyeler En son sektör, şirket ve ürün haberleri