Building Smart Türkiye

ALLPLAN 2020
“Allplan Engineering içindeki 3D donatılar,
tüm yapı tipleri için en iyi çözümdür.”

ENGINEERING CIVIL 2020 ÖZELLİKLERİ

Çelik Strüktürler için yeni modelleyici

Bağlantıları olmadan basit çelik yapıları (LOD300) oluşturmak için ayrı bir çelik çözümüne artık ihtiyacınız yok. Destek ve kirişler, özellik paletleri ve tutma noktalarını baz alan modern bir kullanıcı arayüzü ile modellenip revize edilebilirler..

 
ALUPLAN PROGRAM SİSTEMLERİ
Kolon oluşturmada optimizasyon
Kolon oluşturmada optimizasyon

Optimize edilen kolon komutu ile, önceden kendi kesitlerinizi oluşturmaya gerek kalmadan, yuvarlatma ve pahlama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Zaman tasarrufu ve kullanımda gelen kolaylığa ek olarak, kolonların sonradan yapılan revizyonları da daha da basitleştirildi.

Öteleme düzlemleri ile kayda değer zaman tasarrufu

Bir öteleme düzlemi, diğer bir düzlem ile bağlıdır. Referans düzlemi değiştiğinde, öteleme düzlemi kendisi ve kendisine bağlı elemanları otomatik olarak günceller. Bu, birden fazla kat için eş zamanlı olarak da kullanılabilir.

 
 

 

Görsel Kodlama – programlamanın alternatifi

Görsel Kodlama, karmaşık biçimlerin modellenmesi, sıklıkla kullanılan özel objelerin oluşturulması ve iş akışlarının otomasyonunda kullanılmak için uygundur. Bir programlama dili öğrenmek yerine, basit bir şekilde nodları görsel olarak düzenleyebilir ve birbirleri ile ilişkilendirebilirsiniz. Önceki versiyonlarda sunulan Teknik Ön İzleme ile mukayese edildiğinde, Allplan 2020 kullanıcı arayüzünü geliştirmiş, ek nodlar sunmuş ve daha fazla düzenlenmiş örnek eklemiştir.

 
 
Aks etiketlemede esneklik
Allplan 2020’de aksları, tam olarak gerek duyduğunuz şekilde etiketleyebilirsiniz. Etiketleme, bir palet kullanarak veya doğrudan model üzerinde yapılabilir.

 

image box
Yeni: Herhangi bir yol boyunca kopyala

“Herhangi bir yol boyunca kopyala” komutu ile, objeleri herhangi bir yol boyunca hızla ve kolayca çoğaltabilirsiniz. Objelerin mesafeleri veya sayılarını tanımlamak ve her elemanın doğrultusunu belirlemek için pek çok seçenek sağlanmaktadır.

Atmosferik renderlar
Allplan 2020 içerisindeki Gerçek Zamanlı Render ile, ışık sıcaklıklarını tanımlayabilirsiniz. Daha sıcak, doğal veya soğuk bir görünüm için tone mapping kullanabilirsiniz. Beyaz dengesi, gökyüzü ve güneş gibi doğal ışık kaynaklarının renk sıcaklığını dengeler. Ve iki kaçışlı perspektif sayesinde, deformasyonlar hemen düzeltilir.
 
Niteliklerle çalışma geliştirmeleri

Niteliklerin kullanımını daha kolay ve tutarlı hale getirmek için, nitelik yöneticisi içerisinde çeşitli eklemeler ve geliştirmeler uygulandı. Bir çok yeni özelliğin yanı sıra, nitelikleri artık Excel formatlı dosyalar olarak da gönderebilirsiniz. Ek olarak, obje paleti, objelerin niteliklerine göre filtre edilerek ekrana getirilebileceği şekilde geliştirildi. Daha rahat bir görsel kontrol için, filtrelenen objeler renk ile işaretlenebilirler. Modelin kendisi şeffaflaştırılabilir. Bu sayede, doğru olarak atanmamış nitelikler daha kolay tespit edilebilir.

 

 

Yeni: köprü yapısal analizleri

Parametrik modelleme, ön gerilme ve inşa sıralamasından sonra, Allplan Bridge 2020 köprü inşa çözümü şimdi strüktürel analizleri de sunmakta. Yük tanımlarının yanı sıra iç kuvvetlerin, çökmelerin, gerilmelerin hesaplanması ve sünme-büzülme etkilerinin inşaat sürecindeki etkilerini de içerir. Statik model otomatik olarak parametrik köprü modelinden türetilir. Bu Allplan Bridge 2020’yi hem parametrik modelleme yapabilen hem de statik hesaplama ve tasarımı gerçekleştirebilen Dünya’daki ilk tamamen entegre çözüm haline getiriyor. Bu yaklaşım köprü tasarım süreçlerini büyük ölçüde hızlandırıyor. Değişiklikler ve değişken karşılaştırmaları için gereken minimum süre sayesinde, yinelemeli geliştirmeler ile neredeyse optimal bir tasarım gerçekleştirilebilir.

 
İlişkili ölçülendirme ile daima doğru değerler

Allplan 2020 ile, ölçülendirmeniz daima günceldir. Doğrusal ve eğrisel ölçü çizgileri objelere bağlı kalırlar. Bir değişiklik yaptığınızda, ölçülendirme kendisini otomatik olarak ayarlar.

 
 

 

Kesit ve görünüşlere uyarlanan iş akışları

Kesit ve cepheler ile ilgili çeşitli geliştirmeler yapıldı. Örneğin, birden fazla kesit ve görüşün özellikleri eş zamanlı olarak düzenlenebilmekte.

 
Ülke-Özel Düzenlemeler

ABD standartlarındaki projelere daha iyi destek verebilmek için, Allplan 2020 özellikle donatı alanında pek çok ekleme yaptı: Artık standart ve kullanıcı tanımlı donatı şekillerimiz var, donatı etiketleri uygun olacak şekilde uyarlandı ve aSa ve Soulé donatı üreticilerine özel arayüzler geliştirildi. Ek olarak, HRC firmasının donatıları ile ilgili destek geldi.

Nokta bulutları kullanarak verimli çalışma
Daha fazla esneklik için yeni kısayol diyaloğu

Sıklıkla kullanılan fonksiyonlara erişim için yeni bir kısayol diyaloğu geliştirildi. Kullanıcı özel fonksiyonların atanması kolaylaştırıldı. Diyalog şu fonksiyonları içermektedir: Ara, sırala, filtrele, kaydet, veri al ve kısayolları sıfırla.

 

Scalypso ile iş birliği içerisinde, Allplan’da nokta bulutlarının kullanımına yönelik bir eklenti geliştirildi. Eklenti içerisinde bulunan dönüştürücü ile, taranmış veriyi çeşitli formatlarda, hem üreticinin kendi formatı ASTM E57 formatında hem de diğer Faro, Leica, Riegl, Topcon, Trimble ve Zoller+Fröhlich gibi firmaların formatlarında hem de ASCII formatlarında alabilirsiniz. Ardından, seçili 3D noktaları Allplan projenize aktarabilirsiniz. İleri kullanım için, gereksinimlere özel geliştirilmiş bir üst versiyon da bulunmaktadır.

 
Geliştirilen takım çalışması

Daha stabil, daha performanslı ve daha kullanışlı. Bunlar, ekipler arası iş birliği için optimize edilen Allplan araçları sayesinde elde edeceğiniz sonuçlardır, Allplan Workgroup Manager ve Allplan Share. Proje yedeklemesine ek olarak, ağ ortamında iletilen bilginin düşürülmesi, daha rahat ve hızlı çalışmada gözle görünür bir etkiye sahip olmuştur.

 
 
Arayüzlerle ilgili diğer geliştirmeler

IFC arayüzü sürekli olarak geliştirilmektedir. Veri alımında NURBS gövdelerin desteklenmesi, serbest form geometrilerin takasını geliştirmiştir. Ek olarak, veri alma ve gönderme safhalarında, farklı niteliklerin doğru olarak ataması gerçekleştirilebilir. SketchUp aray]z] 2018 formatini desteklemektedir, CPIXML veri gönderimi 1.7 versiyonuna yükseltilmiştir.

 
UTM koordinatları verisi alınması

Denetim firmaları, kurumlar ve inşaat firmaları her geçen gün daha fazla UTM koordinat sistemi kullanmaktadırlar. Ölçeğindeki farklardan dolayı bu, AEC yazılımları ile uyumlu değildir. Şu ana kadar, veri alış verişi için dışarıdan servis almak zorunda kalıyorlardı. Allplan 2020 içerisindeki yeni veri alma fonksiyonları sayesinde, bu koordinat transformasyonu işlemini kendiniz gerçekleştirebilirsiniz.

 
 

DENEME
SÜRÜMÜ İNDİR

Allplan ürünlerini, 30 gün boyunca, herhangi bir alım zorunluluğu olmadan kullanın.

 

Yazılımı indirin ve avantajları gözlerinizle görün.

Allplan Architecture mimarlara tasarım serbestliği ve proje üzerinde tam hakimiyet sağlayan, üst düzey BIM yazılımıdır. Yazılım, detaylı uygulama projelerini benzersiz bilgi içeriği ile oluşturmak için özel olarak tasarlanmıştır.

Başarınızı yükseltin:

  • Fiziksel ve fonksiyonel özellikler tanımlayın
  • Profesyonel çizim ve görseller oluşturun
  • Güvenilir ve takip edilebilir metraj ve maliyetleri hesaplayın.

 

ALUPLAN PROGRAM SİSTEMLERİ

Son 5 yıldaki tüm geliştirmelere göz atın

Allplan 2015-2020 – Allplan Architecture tüm yenilikler bir arada.