Şimdi kullanımda

Allplan AEC 2022

EN İYİ ŞEKİLDE İNŞA EDİLEBİLİRLİK

EN İYİ ŞEKİLDE İNŞA EDİLEBİLİRLİK

DİSİPLİNLER ARASI TASARIM VE İNŞAAT PROJELERİNİN VERİMLİ UYGULAMASI

Allplan 2022, mimarların, mühendislerin ve müteahhitlerin ilk tasarımdan şantiyede başarılı uygulamaya kadar tek bir platformda entegre çalışma yöntemini temsil eder. Sorunsuz bir şekilde entegre edilmiş iş akışları, en iyi şekilde İnşa Edilebilirlik için koordinasyon süreçlerini kısaltmaya, verimliliği artırmaya ve değer katmaya yardımcı olur.

Kullanıcı Deneyimi

Modelleme

Detaylandırma

Veri Yönetimi

Güvenilir Planlama

Kullanıcı deneyimi

Allplan 2022: Başlangıçtan itibaren kolay kullanım

Allplan’ı kullanmaya başlamayı kolaylaştırmak için araç ipuçları geliştirildi: fare düğmesiyle bir simgenin üzerine geldiğinizde, şimdi otomatik olarak işlevin kısa bir açıklaması görüntülenir. Kullanıcı arayüzünü standartlaştırmaya yönelik geliştirmelere de devam edildi: Örneğin, boşluklar ve çelik bağlantı bileşenleri gibi daha fazla obje türü için özellik paletleri eklendi. Bulut hizmetlerinin basitleştirilmiş kullanımı için artık Allplan Connect ve Bimplus için ortak bir oturum açma imkanı var. Diğer bir yeni özellik ise animasyonda seçilen bir objenin etrafında dönme yeteneğidir.

Kullanıcı deneyimi

Kurulum ve proje içe aktarma için optimizasyonlar
Yeni Windows Installer ile artık daha da hızlı başlayabilirsiniz. Kullanıcı kılavuzu da yeniden tasarlandı ve basitleştirildi. İndirme ve yükleme işlemi hızlandırıldı. Bu, indirme ve yükleme sürecini önemli ölçüde hızlandırır. Çok sayıda iş istasyonunuz varsa, tüm ayarları kaydedebilir ve ardından kurulumu tamamen otomatik olarak çalıştırabilirsiniz. Ayrıca, projeler artık herhangi bir kaynaktan doğrudan proje seçimi iletişim kutusundan içe aktarılabilir. Allplan Workgroup Manager herhangi bir zamanda etkinleştirilebilir veya devre dışı bırakılabilir.

Görsel Komut Dosyası/PythonParts
 
Kendi scriptlerinizi yazmak giderek daha kolay hale geliyor.

Görsel Komut Dosyası alanındaki bir dizi optimizasyon, özel komut dosyaları oluşturmayı daha da kolay ve hızlı hale getirir. Örneğin, yeni palet tasarımcısı, parametrelerin seçici olarak birden çok sekmeye yerleştirilmesine izin verir. Araç ipuçları geliştirildi ve kaydırıcılar artık destekleniyor. Kolonlar ve kirişler gibi ek bileşenlere erişmek ve IFC ihracatını kontrol etmek de mümkündür. Ek olarak, eylemler tek bir tıklama ile geri alınabilir veya tekrarlanabilir.

Allplan Share
 
Allplan Share ile daha hızlı ve daha güvenli işbirliği

Allplan Share ile konumlar arasında çalışmak için çok sayıda optimizasyon yapılmıştır. Örneğin, veriler bekleme süresi olmadan arka planda yüklenir. Ayrıca, çizim dosyalarının ve planların revizyonlarını otomatik olarak kaydetmek için kullanılabilecek yeni bir yedekleme işlevi vardır. İnternet yoksa veya kesintiye uğrarsa, bilgisayarınızın önbelleğindeki verilere erişebilir ve çalışmaya devam edebilirsiniz.

Kullanıcı Deneyimi

Modelleme

Detaylandırma

Veri Yönetimi

Güvenilir Planlama

Web_Road---ActiveWeb_Road---Hover
Yol Tasarımı (YENİ)
Allplan ile Parametrik Yol Tasarımı

Allplan’da bir yol modeli, atanan kesit şablonlarına dayalı olarak hesaplanır. Tüm planlar ve raporlar, doğrudan modelden otomatik olarak türetilebilir. Parametrik konsept, bir yol ekseninin eğiminin sonradan değiştirilmesine veya örneğin arazi temel verilerinin kolayca ayarlanmasına izin verir. Allplan, yüksek performansın yanı sıra sezgisel bir kullanıcı arayüzü, basit girdi iş akışları ve model detaylandırma için geniş bir fonksiyon yelpazesi ile etkileyicidir.

Hizmet sürümündeki yenilikler, otomatikleştirilmiş plan çıktısı, gelişmiş dikey eksen geometrisi girişi ve arazi modelinin önemli ölçüde hızlandırılmış grafik gösterimi için ek bileşenlerdir. PARAMETRİK YOL TASARIM İŞ AKIŞI

Modelleme

Allplan ile daha verimli ve detaylı modelleme

Ayrıntılı ve kesin modeller, BIM projelerinin verimli bir şekilde işlenmesi için önemli bir ön koşuldur. Allplan 2022 ile bileşenlerin etkileşimi temelden revize edilmiştir. Bir çizim dosyasındaki kesişim artık öncelikler aracılığıyla tutarlı bir şekilde kontrol ediliyor. Manuel yeniden işleme artık gerekli değildir. Ortaya çıkan artan model kalitesi, çalışma çizimleri ve ayrıntılı çizimler oluşturmak için gereken çabayı azaltır. Çarkışmalar önlenir ve metrajlar daha da güvenilir bir şekilde belirlenebilir.

Ek olarak, boşlukları ve çatı yüzeylerini değiştirmek için iş akışları basitleştirildi ve optimize edildi. Korkuluk işlevi revize edildi, böylece korkuluklar artık eğri çizgiler boyunca yerleştirilebilir. Bu, yeni uygulama alanları açar, örn. organik mimari için değil, aynı zamanda köprü korkulukları veya korkuluklar için.

Arazi Modeli ve Yol Tasarımı

Kullanımı kolay ve güçlü: Arazi modelleme ve yol tasarımı

için işlevsellik tamamen yeniden geliştirildi ve daha hızlı başlamak için sezgisel bir kullanıcı arayüzü içeriyor. Ayrıca, nokta listelerinin, LandXML ve REB dosyalarının içe aktarılmasının yanı sıra Bimplus’tan yol hizalamalarının aktarılması da desteklenmektedir. Performansı daha da optimize etmek için ilgili alanlar bir arazi modelinden kesilebilir. Ayrıca arazi modelindeki nokta sayısı azaltılabilir. Arazideki süreksizlikler kırılma çizgileri ile modellenebilir.

Yol tasarımı, vaziyet planında ve cephede düz çizgilerin, geçiş eğrilerinin ve yayların parametrik modellemesini destekler. Eğimler bağımsız olarak oluşturulur. Boyuna ve enine kesitler önceden tanımlanmış kurallara göre otomatik olarak oluşturulabilir ve yerleştirilebilir.

Su, kanalizasyon, elektrik, internet, doğal gaz veya bölgesel ısıtma gibi yolların altına veya yanına yerleştirilen yardımcı tesislerin tasarımı da desteklenmektedir. Borular ve menholler boyutlandırılmış ve etiketlenmiş bölümlerde oluşturulur ve görüntülenir.

Allplan Bridge

Yeni: Prekast kirişlerden köprü tasarımı

Allplan Bridge 2022 ile parametrik modelleme seçenekleri bir kez daha önemli ölçüde genişletildi. Özel bir odak noktası, prekast kirişli köprülerin tasarımıdır. Demiryolu köprülerinin tasarımı için bloss eğrileri de desteklenir. 2021-1 versiyonundan bu yana Allplan Bridge’e yerleştirilebilen PythonParts, şimdi parametrik güçlendirme ve fikstürler dahil olmak üzere Allplan Bridge’de ayrıntılı olarak gösteriliyor. Eurocode’a ek olarak artık Amerikan AASHTO LRFD standardına göre kod tabanlı tasarım ve kontroller gerçekleştirilebilmektedir. Gelişmiş kullanılabilirlik için, geri alma ve yineleme işlevleri artık baştan sona mümkündür.

Prefabrikasyon
ALLPLAN’da yeni: Prekast elemanların tasarımı ve üretimi için çözüm

Daha önce bağımsız olan Nemetschek markası PRECAST YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ’nin entegrasyonu, ALLPLAN portföyüne prekast elemanların tasarımı ve üretimi için bir çözüm ekledi. Planbar zaten Allplan platformunu temel aldığından, bu müşteriler için yeni olanaklar açar: Mimarlar, mühendisler ve inşaat şirketleri BIM modellerini MES ve ERP sistemlerine bağlantı dahil olmak üzere tamamen dijital olarak endüstriyel üretime aktarabilir. Ek olarak, prekast fabrikalar tasarımcıların mevcut BIM modellerini geliştirebilir ve bunları doğrudan üretim sürecine entegre edebilir.

İlk adımda, Allplan lisanslama sistemi artık Planbar için de mevcuttur. Daha sonraki adımlarda, iki ürünün birleştirilmesi için çalışmalar yapılacaktır. Müşteriler, yeni openBIM arayüzü IFC4precast veya bölümler, boyut çizgileri ve etiketleme ile otomatik olarak oluşturulan eleman planları gibi prefabrike özel gelişmelerden halihazırda faydalanmaktadır.

Kullanıcı Deneyimi

Modelleme

Detaylandırma

Veri Yönetimi

Güvenilir Planlama

Donatı
Otomatik Donatılandırma: Hızlı ve Hassas
Allplan 2021-1 ile sunulan kirişler, kolonlar, duvarlar ve zımbalama profili donatıları için otomatik donatı birçok yönden iyileştirildi. Örneğin, temel PythonPart’ları yerleştirmeden sonra bile korunur ve herhangi bir zamanda parametrik olarak ayarlanabilir. Yeni bir özellik, kullanıcıya özel şekilleri tanımlama imkanıdır. İlişkili lejantların içeriği, çizim dosyası filtreleri aracılığıyla hassas bir şekilde kontrol edilir. Kesitler ve etiketlerle donatıyı kopyalama yeteneği de optimize edilmiştir. Bu, birçok benzer donatı durumunu belgelemek için gereken süreyi büyük ölçüde azaltır.
06_Reinforcement_Active06_Reinforcement_Hover
Çelik İşleri
Allplan ile çelik konstrüksiyonda daha fazla çeşitlilik

Allplan 2022 için yapısal çerçeveleme nesnelerine dayalı olarak cıvatalı ve kaynaklı çelik bağlantılar yeni geliştirilmiştir. Muazzam çeşitliliğe uyum sağlamak için çelik konstrüksiyon bağlantıları standart elemanlara dayanmaktadır, örn. plakalar, kilitler, cıvatalar ve kaynaklar için. Bunlar yeni bağlantı araç kutusunda bulunur, ancak Python komut dosyaları kullanılarak bağlantılarla birleştirilebilir. Komut dosyalarına tüm kullanıcılar erişebilir ve diğer çelik bağlantı bileşenleri için uyarlanabilir, genişletilebilir ve hatta tamamen yeniden tanımlanabilir.

 

Ayrıca birçok çelik yapının dayandığı ızgara, teşhir ve etiketleme açısından daha da iyileştirildi. Standart veya ülkeye özel malzeme katalogları Bimplus aracılığıyla indirilebilir ve yapısal bileşenlere bağlanabilir. Yapısal nesnelere çaprazlama türü eklendi. Ayrıca, farklı çizim dosyaları arasında ve Allplan Workgroup Manager veya Allplan Share kullanılırken bile otomatik işaret numaralandırma mümkündür.

Boyutlandırma
Boyutlandırmada çeşitli geliştirmeler

Allplan 2022 ile açıların, yarıçapların ve yayların ilişkisel boyutlandırılması da artık mümkün. Ayrıca, mevcut boyutların uyarlanması optimize edilmiştir. Ayrıca, ek metinler mümkündür ve yükseklik ölçülendirmesi döndürülebilir.

 

11_Views_and_sections_active11_Views_and_sections_hover
Görünümler ve Bölümler
Görünümleri ve bölümleri hızlı ve kolay bir şekilde ayarlayın

Allplan 2022 ile görünümler ve kesitler daha da optimize edilmiştir. Örneğin, özellikler artık özellik paleti, bağlam menüsü veya sihirbazlar aracılığıyla kolayca aktarılabilir. Nesnelerin görünürlüğü ve temsili, çizim dosyası ve katman filtrelerinin yanı sıra açık seçim ve seçimi kaldırma kullanılarak tam olarak kontrol edilebilir. Görünür alan kulplar aracılığıyla hızlı ve kolay bir şekilde ayarlanabilir.

Kullanıcı Deneyimi

Modelleme

Detaylandırma

Veri Yönetimi

Güvenilir Planlama

image box
Birlikte çalışabilirlik (YENİ)
İnşaat ve Köprü Tasarımcıları için uçtan uca bağlantı
Köprüler için BIM ve altyapı alanındaki dijital iş akışları, hataları azaltmak ve disiplinler arasında verimli iletişimi desteklemek için giderek daha önemli hale geliyor. Bu nedenle Bimplus artık Allplan Bridge ve Bentley OpenRoads veya Autodesk Civil3D arasında yeni yol hizalama iş akışlarını destekliyor. Allplan Bridge kullanıcıları artık diğer çözümlerden gelen hizalamalara dayalı özel parametrik köprü modelleri oluşturabilir ve Bimplus aracılığıyla köprü modeli içindeki hizalama değişikliklerini senkronize edebilir.
Renk kodlaması
Renk kodlaması sayesinde hataları daha hızlı tespit edin

Allplan 2022’den itibaren objeler, obje paleti üzerinden hızlı bir şekilde filtrelenebilmekle kalmıyor, aynı zamanda renk kodlu olarak da görüntülenebiliyor. Bu, bileşen özelliklerinin net bir şekilde görüntülenmesini ve bir bakışta kontrol edilmesini sağlar. Atanmamış veya yanlış atanmış nitelikler böylece hızlı bir şekilde tanınabilir.

image box
image box
Öznitellikler
Öznitelik yönetimi için değerli yenilikler

BIM projeleri için merkezi önemi nedeniyle, Allplan ve Bimplus ile öznitelik yönetimi sürekli olarak geliştirilmektedir. Örneğin, Allplan ve Bimplus arasındaki etkileşimin performansı iyileştirildi. Nitelikler için formül düzenleyici artık Python programlama dilini ve yanlış formülleri algılamak için bir sözdizimi denetimini destekliyor. Niteliklerin uzunluğu üzerinde artık herhangi bir kısıtlama yoktur. Özellik paleti de optimize edilmiştir: Nitelikler artık IFC uyumlu PSet Commons’ın yanı sıra standarda özel ve kullanıcıya özel niteliklerde gruplandırılmıştır. Bu durumda, ilgili IFC PSet, IFC nesne tipi atanarak otomatik olarak etkinleştirilir. Ek olarak, artık bina yapısında IFC PS’leri atamak mümkündür.

 

Birlikte çalışabilirlik
openBIM projelerinde güvenilir işbirliği

Sorunsuz veri alışverişi, ALLPLAN için en önemli önceliktir. Bu nedenle, Allplan 2022 ve Allplan Bridge, yeni IFC 4.3 standardını da destekler. Bu, özellikle köprüler, yollar, demiryolu hatları ve su yolları gibi sivil yapılar için genişletilmiştir. Geliştirilmiş veya yeni eklenen, hem geometrik hem de görsel özelliklere sahip verileri aktarabilen SketchUp (*.skp) ve Wavefront (*.obj) verilerinin içe aktarılmasıdır. Böylece çeşitli içerik nesneleri ve ayrıca lazer taramaları (ör. Zephyr veya RealityCapture) içe aktarılabilir. Ek olarak, donatı verileri artık kuplörlerle dışa aktarılabilir.

image box
Bimplus
Bimplus’ta çoklu optimizasyonlar

Disiplinlerarası işbirliği için açık BIM platformu Bimplus, örneğin büyük modellerin yüklenmesini hızlandıran, ölçümü basitleştiren ve belge yönetimini optimize eden çeşitli iyileştirmeler sunar. Ek olarak, belgeler ve bağlantılar artık Sayı ve Slayt Gösterisi Yöneticisine eklenebilir ve Sayı Yöneticisindeki özellikler özelleştirilebilir. Son olarak, seçilen nesnelerin IFC formatında dışa aktarılması artık mümkün.

image box

Kullanıcı Deneyimi

Modelleme

Detaylandırma

Veri Yönetimi

Güvenilir Planlama

Görselleştirme (YENİ)
Teknik Önizleme: Lumion ile gerçekçi görselleştirmeler için hızlı iş akışı

Allplan ve Lumion arasındaki yeni LiveSync bakış açısı senkronizasyonu ile, Allplan’daki model veya görüş yönü değişiklikleri Lumion’da hemen uygulanır. Bu sayede özellikle bitki örtüsü, iç mekan tasarımı veya insan veya araç gibi hareketli nesnelerin gerçekçi temsilleri için Lumion ile çok kısa sürede kolayca görselleştirmeler oluşturabilirsiniz.

İnşaat
Eylem çubuğunda yeni rol: Allplan İnşaat

BIM ve dijitalleştirme, tasarım süreciyle sınırlı değildir, aynı zamanda inşaatta giderek daha önemli bir rol oynamaktadır. Buna göre, tasarım ve prefabrikasyon sırasında inşaat sürecine zaten daha fazla önem verilmektedir. Allplan 2022 bu eğilimi desteklemektedir. Vinçler ve beton pompaları gibi yeni nesneler, özellikle şantiye ekipmanları için sunulmaktadır.

Miktar çıkışı
Maliyet planlaması için güvenilir temel

İzlenebilir miktarların belirlenmesi, tasarım sürecinde önemli bir görevdir. Allplan 2022 ile sadece modelde bulunan miktarlar (örn. metreküp beton) değerlendirilemez. Modellenmemiş miktarları (örn. kalıp alanı metrekaresi) çıkarmak da mümkündür. Bu, maliyet planlaması için güvenilir bir temel sağlar.

Visualization
Projeleri daha inandırıcı bir şekilde sunun
Allplan’ın entegre görselleştirme yetenekleri uzun zamandır etkileyiciydi. Allplan 2022 sürümü için, Grafik Motoru, daha iyi performans ve ikna edici görselleştirmeler için modern grafik kartlarının ve Vulkan grafik arayüzünün özelliklerini daha da iyi kullanabilmeniz için revize edilmiştir. Hacimsel sis, çiçeklenme ve mercek parlaması dahil olmak üzere bu amaç için yeni efektler mevcuttur. NVIDIA Denoiser, gerçek zamanlı işlemelerdeki noktacıkları gidermek için yapay zeka kullanır. Bu, yüksek kaliteli bir görüntü elde etmek için gereken süreyi önemli ölçüde azaltır.

MÜŞTERİ GÖRÜŞMELERİ

 

Müşteri görüşmeleri

 

DAĞLARDA YAPMANIN ZORLUĞU

ALLPLAN müşterisi Holzner & Bertagnolli Engineering, zorlu arazi koşullarında projeleri başarıyla yönetmektedir. Burada Allplan’ın oynadığı rolü görün.

Müşteri görüşmeleri

 

İSVİÇRE’NİN EN UZUN ŞANTİYESİ

15 kilometrelik bir uzunluğa sahip olan Emch+Berger WSB, Zug Gölü’nün doğu kıyısındaki tüm demiryolu bölümünü kapsamlı bir şekilde rehabilite etti ve iyileştirdi. Mühendisler bu proje için Allplan’a güvendiler.

Müşteri görüşmeleri

ALLPLAN İLE İLK TASLAKTAN ŞANTİYEYE

CARRE BLEU grubu, ilk tasarımdan inşaata ve hatta iç tasarıma kadar bir binanın tüm yaşam döngülerini kapsar. Burada Allplan’ın bu süreçte mimarlarını ve mühendislerini nasıl desteklediğini görün.

Başarı hikayesi

ZAMAN VE MALİYETLER KONTROL ALTINDA

Viyana’daki Allianz Stadyumu rekor sürede inşa edildi. OBERNDORFER, prekast yapım yönteminin güçlü yanlarının bu başarıya nasıl önemli bir katkı sağladığını açıklıyor.

ALLPLAN 2022’yi ÜCRETSİZ DENEYİN

ALLPLAN 2022

EN İYİ ŞEKİLDE İNŞA EDİLEBİLİRLİK

 

  • – Mimarlar ve mühendisler arasında sorunsuz işbirliği
    – Tasarım aşamasında inşaat uygulamasını göz önünde
    – Entegre iş akışları verimliliği ve değer yaratmayı artırır

    Allplan 2022’nin tam sürümünü 30 gün boyunca ücretsiz ve herhangi bir yükümlülük altına girmeden test edin. Sadece yazılımı indirin ve tüm avantajları kendiniz yaşayın.