Building Smart Türkiye

ALLPLAN 2024

ALT YAPI ENGINEERING

DAHA FAZLASINI İSTEYEN MÜHENDİSLER VE TEKNİKERLER İÇİN.

ALLPLAN'in altyapı mühendisliği için BIM çözümleri, tasarımdan inşa sürecine kadar tüm süreci kapsar. Allplan'ın sağladığı gelişmiş hassasiyet ve işbirliğine dayalı iş akışları, proje tasarımı ve teslimi için yeni verimlilik seviyeleri ve daha fazla üretkenlik sağlar. Altyapı- mühendisliği ve detaylandırma yazılımınızdan daha fazlasını bekleyin!

Civil-Engineering-allplan-turkey

© ALLPLAN Schweiz AG

ALTYAPI MÜHENDİSLİĞİ İÇİN ALLPLAN - BIM ÇÖZÜMLERİ

Limanlar ve barajlardan yollara, tünellere ve köprülere kadar inşaat mühendisliği ve altyapı projeleri için doğru tasarım ve detaylandırma bilgi, esneklik ve hassas araçlar gerektirir.

Allplan ile, serbest biçimli şekilleri kolayca modelleyebilir ve tasarımlara veri ekleyebilir, otomatik araçları kullanarak değişkenleri hızla detaylandırabilir, değişiklikleri hızla yönetebilir, ekip üyeleriyle zahmetsizce işbirliği yapabilir ve projelerin daha başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamak için hızlı bir şekilde doğru paftalar oluşturabilirsiniz.

DAHA KESİN
50%

Kırmızı bir paragraf.daha hızlı* ve daha kesin tasarım çıktıları, görselleştirmeler ve ayrıntılı paftalar.

* 3B olarak 2B ile karşılaştırıldığında
DAHA VERİMLİ
70%

Güvenilir otomatik malzeme çıktısı ve metrajlar ile erken aşamalarda daha verimli* ve hassas proje maliyeti.

* *Elden metrajla karşılaştırıldığında
DAHA ÜRETKEN
30%

İşbirliğine dayalı planlamayı ve geliştirilmiş inşa edilebilirliği destekleyen verimli iş akışları ile tasarım üretkenliğinde* artış.

* * 3B tasarım kullanarak
ZORLU DURUMLAR

AŞAĞIDAKİ ZORLUKLARLA SÜREKLİ MÜCADELE EDİYOR MUSUNUZ?

Tasarım, planlama ve inşaat için artan karmaşıklık ve işbirliği gereksinimleri.
Çok fazla zaman alan, kaliteyi etkileyen ve risk oluşturan sürekli proje değişiklikleri.
Proje maliyetleriniz hakkında devam eden endişeler ve kontrolden çıkan zaman gecikmeleri.

12 GEREKÇE

NEDEN ALLPLAN

Allplan Turkey Aluplan Program Sistemleri

GÜÇLÜ SERBEST MODELLEME

En karmaşık proje gereksinimleri için bile her şekilde obje oluşturmak ve doğru şekilde tasarlamak için güçlü araçlar.

Allplan Turkey Aluplan Program Sistemleri

KOLAYCA TASARLA ve KARMAŞIK DONATILARI DETAYLANDIR

Hızlı donatı tasarımı ve kavisli yapılar veya serbest biçimli objeler gibi karmaşık geometrilerin detaylandırılması için otomatik çözümler.

Allplan Turkey Aluplan Program Sistemleri

SEZGİSEL ARAZİ ENTEGRASYONU

Tüm yaygın arazi biçimlerini hızla entegre edin, bunları dijital arazi modelleri olarak görüntüleyin ve uygun şekilde düzenleyin.

Allplan Turkey Aluplan Program Sistemleri

İSTEDİĞİNİZ GİBİ ÇALIŞIN

2B, 2.5B ve 3B'de esnek iş akışlarının yanı sıra tam obje yönelimli BIM çalışma metodolojisi.

Allplan Turkey Aluplan Program Sistemleri

ÇOKLU MALZEMEYLE PLANLAMA

Geliştirilmiş inşa edilebilirlik ve sürdürülebilirlik için yerinde dökme/prekast beton, çelik ve ahşap dahil malzemeleri ve inşaat yaklaşımlarını optimize edin.

Allplan Turkey Aluplan Program Sistemleri

GERÇEK DİSİPLİNLER ARASI AEC TASARIMI

Mimari tasarım, yapı mühendisliği ve MEP hizmetleri tasarımı ve detaylandırması için tek bir yazılım çözümü.

Allplan Turkey Aluplan Program Sistemleri

ÜRETKEN İŞBİRLİĞİ

Çok kullanıcılı gerçek zamanlı çalışma için entegre bulut teknolojisinin yanı sıra iş ortaklarıyla model ve proje işbirliği.

Allplan Turkey Aluplan Program Sistemleri

ETKİN OPEN BIM

Çoklu değişim formatları, IFC4 RV içe/dışa aktarma ve işbirliğine dayalı OPEN BIM veri platformu Bimplus ile kolayca veri alışverişi yapın.

Allplan Turkey Aluplan Program Sistemleri

GÜVENİLİR ERKEN MALİYET TAHMİNLERİ

Doğru teklifler için ayrıntılı listeleri kullanarak metrajları ve malzemeleri daha erken bir aşamada hızlı ve hassas bir şekilde hesaplayın.

Allplan Turkey Aluplan Program Sistemleri

GELİŞTİRİLMİŞ DEĞİŞİM YÖNETİMİ

Çizimlerde veya modelde yalnızca bir kez düzenleyerek çıktılar arasında otomatik olarak yapılan değişikliklerle zamandan tasarruf edin.

Allplan Turkey Aluplan Program Sistemleri

ÜSTÜN KALİTELİ TESLİMATLAR

Doğrudan 3B modelden hızlı ve doğru bir şekilde planlar, çizimler ve raporlar oluşturun ve yüksek kaliteli belgeler için bilgi alışverişini kontrol edin.

Allplan Turkey Aluplan Program Sistemleri

GELİŞTİRİLMİŞ PROJE İLETİŞİMİ

Bulut tabanlı platform kullanarak inşaat ekipleriyle ayrıntılı tasarımları koordine edin – Net ve şeffaf iletişim için Bimplus

Altyapı Mühendİslİğİ İş akışları

Insert a meaningful line to evaluate the headline.

Allplan ile, hangi yazılım çözümünü kullanırlarsa kullansınlar, proje ortakları tarafından sağlanan çeşitli formatlardaki verileri içe aktararak tasarım aşamasında önemli ölçüde zaman kazanacaksınız. Bu veri sorunlarını azaltır. Model, IFC formatında ana model olarak sunulacak. Elbette modeller bağımsız olarak da oluşturulabilir, tamamlanabilir veya değiştirilebilir.

Allplan 50'den fazla dosya formatını destekler, böylece Revit, Rhino, SketchUp vb.'den proje verileri kullanılabilir. Otomatik iş akışları, malzemeler, donatı spesifikasyonları veya yerleşik bina bileşenleri gibi prefabrik tasarım için gerekli olan nitelikleri ekler.

Herhangi bir proje planlamasına başlamadan önce kesin bir envanter önemlidir. Kat planları veya kadastral planlar gibi nihai belgeler, PDF veya görüntü dosyaları olarak Allplan içerisinde dönüşümlerin veya yeni binaların planlanması için bir temel olarak kullanılabilir.

Hızlı değerlendirme sürelerini mümkün kılmak için Scalypso, saha nokta bulutu araştırmaları için bir dizi araç sağlar ve yeniden oluşturulan 3B elemanların gerçek zamanlı bir arayüz aracılığıyla Allplan'a aktarılmasına olanak tanır.

Aluplan - Allplan

Görevlerin senkronize Allplan ve Bimplus Konu Yönetimi ile koordinasyonu gerçek bir avantajdır. Allplan'ın yerel arayüzünde veri aktarımı verimli bir şekilde çalışır. Bimplus Konu Yönetimi açıktır ve IFC ve BCF'yi (her ikisi de OPEN BIM standardı) yönetebilir.

Bazen birçok objeyi aynı anda değiştirmek istersiniz ancak her birini ayrı ayrı ayarlamak inanılmaz derecede zaman alıcıdır. Örneğin, IFC dosyalarını içe aktarırken kolonların ve duvarların görsel temsilinin yanlış olduğunu varsayalım. Görsel Komut Dosyası aracılığıyla kural tabanlı değişiklikle bu sorun hızlı ve kolay bir şekilde çözülebilir

Allplan'daki Visual Scripting mümkün olduğunca kullanıcı dostu olacak ve mimarlara ve mühendislere günlük işlerini optimize etmek için ihtiyaç duydukları araçları sağlayacak şekilde geliştirildi. Visual Scripting ile manuel görevleri ortadan kaldırarak verimliliği artırmak ve kaliteyi artırmak için otomasyonun avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Smart Converter ile merdiven taslaklarını, bireysel yerleşik parçalar ve donatılar da dahil olmak üzere prefabrik merdivenler için üretilebilir, tamamen parametrik modellere dönüştürebilirsiniz.

Proje ne kadar karmaşık olursa olsun, her türlü 3B eleman ve prefabrik eleman Allplan ile oluşturulabilir. Herhangi bir serbest biçimli geometri, Allplan'ın bunları bileşen olarak tanıyacağı ve örneğin metraj alımında dikkate alacağı şekilde modellenebilir ve dönüştürülebilir. Serbest biçimli modelleyici, çok çeşitli karmaşık şekiller oluşturmayı kolaylaştırır. En karmaşık yapısal şekiller için bile hassas uygulama tasarımı mümkündür.

Allplan'daki entegre prefabrik eleman fonksiyonları ile yapısal prefabrik elemanları, duvarları ve döşemeleri her zamankinden daha kolay ve hassas bir şekilde tasarlayın. Donatı, fikstür ve ölçülendirme dahil eleman planlarını verimli bir şekilde oluşturmak için otomatik iş akışlarını kullanın.

Görselleştirme, proje paydaşları arasındaki işbirliğini ve iletişimi kolaylaştırır. Tüm disiplinler bir araya gelerek projenin görselleştirmesini ayrıntılar, iyileştirmeler vb. için analiz edebilir. Binanın nasıl görüneceğini görmek geri bildirimi kolaylaştırır. Allplan'ın mükemmel görselleştirme kalitesi sayesinde, donatı detaylandırma derecesi gibi yapısal özellikleri gerçek zamanlı olarak kontrol etmek mümkündür. Böylece hatalar en aza indirilir.

Yapısal modelin hassas analizi, özellikle yapısal tasarımda büyük önem taşımaktadır. Allplan kullanıcıları, SCIA AutoConverter'ı kullanarak yapısal bir modeli otomatik olarak yapısal analiz için bir modele dönüştürebilir. Bu SCIA AutoConverter Bimplus'taki bir uygulamadır. Model daha sonra yeni Yapısal Analiz Formatı (SAF) aracılığıyla çeşitli yapısal analiz sistemlerine aktarılabilir. Bu, openBIM'i ve mimarlar, yapı mühendisleri ve tasarımcılar arasında çok daha iyi bir işbirliğini destekler.

Prefabrik elemanlar için Allplan kesme kuvvetini ve bağ doğrulamasını otomatik olarak hesaplar ve bireysel elemanlar arasındaki bağlantıları kontrol eder.

Çizim dosyası sistemi sayesinde farklı model varyasyonlarının incelenmesi özellikle kolaydır. Bireysel model alanlarını düzenlerken programdaki performansın yanı sıra kullanıcı performansı da çizim dosyası sistemi tarafından büyük ölçüde iyileştirilir. Allplan, verilerin anlaşılır şekilde yapılandırılması nedeniyle özellikle büyük, karmaşık projeler için uygundur.

Allplan ile şantiye yerleşimini de planlayabilirsiniz. Her şantiye farklıdır ve bu nedenle bireysel, hassas planlama gerektirir. Bu zorlu mücadelede sizi desteklemek için Allplan, çakışma algılamalı ve basit kaldırma değerlendirmeli kule vinci gibi objeler sunar. Bunların özelleştirilmesi özellikle kolaydır ve ayrıca belirli üretici verilerine de bağlanabilir.

İşbirliği işlevselliği ve güçlü araçlar, varyantların hızlı bir şekilde detaylandırılmasına olanak tanıyarak değişikliklerin etkili bir şekilde yönetilmesine ve doğru saha ve bina gereksinimlerinin hızlı bir şekilde oluşturulmasına olanak tanır. Prefabrik elemanlar için Allplan beton geometrisini, donatıyı ve fikstür geometrisini birbirine bağlar. Bu, tasarım aşamasında prefabrik elemanların gerçek ağırlığının yanı sıra tam ağırlık merkezlerini de belirlemenize olanak tanır; her ikisi de güvenli ve verimli vinç çalışması için temeldir.

 

Varyant çalışması ve yapısal analiz sonrasında modelde değişikliklerin olması oldukça normaldir. Bimplus sayesinde bu değişiklikler rahatlıkla belgelenebilir, bu da inşaat projesinin baştan sona sorunsuz ilerlemesini kolaylaştırır.

Bimplus ile modelleri kolaylıkla karşılaştırılabilen, ayarlanabilen ve yönetilebilen varyantlar ve revizyonlar olarak temsil edebilirsiniz. Oluşturulması kolay slayt gösterilerinin yardımıyla sunumlar ve inşaat toplantılarında karar verme için mükemmel bir temele sahip olursunuz.

İlk adımda, yapısal çizimler beton elemanların veya yapısal çelik elemanların tam geometrisi ve boyutları hakkında genel bir bakış sağlamalıdır. Bu temelde, bireysel elemanların şekli belirlenecek şekilde yapısal çizim gerçekleştirilir. İnşaat aşamasında her şeyin sorunsuz ilerlemesi için burada en yüksek hassasiyet gereklidir.

Allplan ile betonarme yapılar için detaylı yapısal çizimler oluşturabilirsiniz. Kesitler ve görünümler gösterimlerine hızlı ve kolay bir şekilde uyarlanabilir. Bu, çizim oluşturma işlemini büyük ölçüde hızlandırır.

Allplan'da donatı 3 boyutlu model olarak oluşturulur. Konumlandırma yalnızca bir kez oluşturulur ve ondan türetilen tüm kesitlere otomatik olarak uyarlanır. Bu, çakışmaların görsel olarak tespit edilmesini veya çakışma kontrolü yoluyla otomatik olarak tanımlanmasını özellikle kolaylaştırır. Son olarak, akıllı Allplan raporları aracılığıyla tek bir düğmeye basılarak hassas çelik listeleri elde edilir.

Allplan'daki kesitler donatı yerleştirmede özellikle yararlı bir araçtır. Donatı çubuklarının 3 boyutlu olarak oluşturulması sayesinde zamandan tasarruf edersiniz ve tasarım dökümanları için güvenilir bir temel oluşturursunuz.

Üretimdeki ilgili çalışma adımlarınız için hangi bilgilere ihtiyacınız olduğunu ayrı ayrı tanımlayın. Her prefabrik eleman türü için otomatik olarak ayrı plan paftaları oluşturan ve değerli zamandan tasarruf sağlayan akıllı şablonlardan yararlanın.

Şantiye yerleşim planı Allplan ile çok kolay bir şekilde görüntülenebilmektedir. 3B elemanlar ve kesitlerin ve kat planlarının birbirine bağlanması sayesinde değişiklikler otomatik olarak benimsendiği için artık önemli bir çaba gerektirmiyor.

Allplan mümkün olan en kısa sürede hassas donatı planlamasına olanak sağlar. 3B donatılandırma sayesinde planlama sürecindeki hatalar en aza indirilebilir. Yalnızca birkaç tıklamayla modelinizde çakışma olup olmadığını kontrol edebilir ve ardından belirli prefabrik elemanlarla ilgili üretim günleri için bile çelik listeleri oluşturabilirsiniz.

Bimplus sayesinde şantiyede meydana gelen öngörülemeyen değişiklikler çok kısa sürede Allplan modeline uyarlanıp dahil edilebilmektedir.

PERFORMANSINIZI YÜKSELTİN

PERFORMANS ARTIRMASI

ÖZELLEŞTİRİLEBİLİR OTOMASYON

PERFORMANS ARTIRMASI

İLERİ BİRLİKTE ÇALIŞABİLİRLİK

PERFORMANS ARTIRMASI

ALLPLAN ORTAK YAZILIM ÇÖZÜMLERİ

Image by wirestock on Freepik

ALLPLAN’A GÜVENEN TANINMIŞ ŞİRKETLER:

E-bültenimize üye olun

İLK ÖĞRENEN OL ALLPLAN DÜNYASI HAKKINDA YENİ ŞEYLER

Şimdi kaydolun ve ALLPLAN ile güncel kalın: Allplan’ın en son sürümü için yayın bilgileri Etkinliklere, eğitim kurslarına ve web seminerlerine davetiyeler En son sektör, şirket ve ürün haberleri