Building Smart Türkiye

ALLPLAN 2020
“Görsel kodlama, yapı tasarımının
iş akışları için geleceğin metodolojisidir.”

ALLPLAN ARCHITECTURE 2020 ÖZELLİKLERİ

Görsel Kodlama – programlamanın alternatifi

Görsel Kodlama, karmaşık biçimlerin modellenmesi, sıklıkla kullanılan özel objelerin oluşturulması ve iş akışlarının otomasyonunda kullanılmak için uygundur. Bir programlama dili öğrenmek yerine, basit bir şekilde nodları görsel olarak düzenleyebilir ve birbirleri ile ilişkilendirebilirsiniz. Önceki versiyonlarda sunulan Teknik Ön İzleme ile mukayese edildiğinde, Allplan 2020 kullanıcı arayüzünü geliştirmiş, ek nodlar sunmuş ve daha fazla düzenlenmiş örnek eklemiştir.

 
 
ALUPLAN PROGRAM SİSTEMLERİ
Çatıların daha hızlı ve daha kolay oluşturulması

Yeni Çatı Modelleme aracı ile, temelini özellik paletlerinden alan modern bir arayüzle, kontur bazlı çatı yüzeyleri oluşturabilirsiniz. Takip edecek revizyonlar, kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Çatı modelinin düzlem ve kat yöneticisi ile ilişkilendirilmesi ile, çatı ve yapı modelinin diğer bölümleri arasındaki etkileşim geliştirilmiştir. Negatif meyilli çatılar dahi desteklenmektedir.

Panorama Render ile etkili proje sunumları

Belirli bir kamera konumundan küresel bir görsel oluşturmak için yeni Panorama Render komutunu kullanın. Bu, örneğin, müşterinizin pek çok araçtan ek bir yatırıma gerek duymadan izleyebileceği sanal proje denetimini bir video formunda gerçekleştirebilmesini sağlar.

Kolon oluşturmada optimizasyon

Optimize edilen kolon komutu ile, önceden kendi kesitlerinizi oluşturmaya gerek kalmadan, yuvarlatma ve pahlama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Zaman tasarrufu ve kullanımda gelen kolaylığa ek olarak, kolonların sonradan yapılan revizyonları da daha da basitleştirildi.

Öteleme düzlemleri ile kayda değer zaman tasarrufu

Bir öteleme düzlemi, diğer bir düzlem ile bağlıdır. Referans düzlemi değiştiğinde, öteleme düzlemi kendisi ve kendisine bağlı elemanları otomatik olarak günceller. Bu, birden fazla kat için eş zamanlı olarak da kullanılabilir.

Yeni: Herhangi bir yol boyunca kopyala

“Herhangi bir yol boyunca kopyala” komutu ile, objeleri herhangi bir yol boyunca hızla ve kolayca çoğaltabilirsiniz. Objelerin mesafeleri veya sayılarını tanımlamak ve her elemanın doğrultusunu belirlemek için pek çok seçenek sağlanmaktadır.

Çelik Strüktürler için yeni modelleyici

Bağlantıları olmadan basit çelik yapıları (LOD300) oluşturmak için ayrı bir çelik çözümüne artık ihtiyacınız yok. Destek ve kirişler, özellik paletleri ve tutma noktalarını baz alan modern bir kullanıcı arayüzü ile modellenip revize edilebilirler.

Atmosferik renderlar

Allplan 2020 içerisindeki Gerçek Zamanlı Render ile, ışık sıcaklıklarını tanımlayabilirsiniz. Daha sıcak, doğal veya soğuk bir görünüm için tone mapping kullanabilirsiniz. Beyaz dengesi, gökyüzü ve güneş gibi doğal ışık kaynaklarının renk sıcaklığını dengeler. Ve iki kaçışlı perspektif sayesinde, deformasyonlar hemen düzeltilir.

Aks etiketlemede esneklik

You can now label the grids in Allplan 2020 exactly as you need them. Labeling is done using a palette or directly in the model.

 
 
Merdiven modelleyici ile daha da etkin çalışma

İşlemleri basitleştirmek ve verimliliği arttırmak için, Allplan 2019 ile gelen yeni merdiven modelleyiciye yeni özellikler eklendi. Örneğin, geçiş yükseklik ve genişliklerinin görsel olarak kontrol edilmesi için yeni öteleme profilleri bulunmakta. Bu özellikle karmaşık geometrilerle çalışırken kullanışlıdır. İşlemler özellikler paleti ve tutma noktası baz alan modern bir arayüzde gerçekleşir.

Niteliklerle çalışma geliştirmeleri

Niteliklerin kullanımını daha kolay ve tutarlı hale getirmek için, nitelik yöneticisi içerisinde çeşitli eklemeler ve geliştirmeler uygulandı. Bir çok yeni özelliğin yanı sıra, nitelikleri artık Excel formatlı dosyalar olarak da gönderebilirsiniz. Ek olarak, obje paleti, objelerin niteliklerine göre filtre edilerek ekrana getirilebileceği şekilde geliştirildi. Daha rahat bir görsel kontrol için, filtrelenen objeler renk ile işaretlenebilirler. Modelin kendisi şeffaflaştırılabilir. Bu sayede, doğru olarak atanmamış nitelikler daha kolay tespit edilebilir.

Kesit ve görünüşlere uyarlanan iş akışları

Kesit ve cepheler ile ilgili çeşitli geliştirmeler yapıldı. Örneğin, birden fazla kesit ve görüşün özellikleri eş zamanlı olarak düzenlenebilmekte.

İlişkili ölçülendirme ile daima doğru değerler

Allplan 2020 ile, ölçülendirmeniz daima günceldir. Doğrusal ve eğrisel ölçü çizgileri objelere bağlı kalırlar. Bir değişiklik yaptığınızda, ölçülendirme kendisini otomatik olarak ayarlar.

Daha fazla esneklik için yeni kısayol diyaloğu

Sıklıkla kullanılan fonksiyonlara erişim için yeni bir kısayol diyaloğu geliştirildi. Kullanıcı özel fonksiyonların atanması kolaylaştırıldı. Diyalog şu fonksiyonları içermektedir: Ara, sırala, filtrele, kaydet, veri al ve kısayolları sıfırla.

Geliştirilen Takım Çalışması

Daha stabil, daha performanslı ve daha kullanışlı. Bunlar, ekipler arası iş birliği için optimize edilen Allplan araçları sayesinde elde edeceğiniz sonuçlardır, Allplan Workgroup Manager ve Allplan Share. Proje yedeklemesine ek olarak, ağ ortamında iletilen bilginin düşürülmesi, daha rahat ve hızlı çalışmada gözle görünür bir etkiye sahip olmuştur.

Arayüzlerle İlgili Diğer Geliştirmeler

IFC arayüzü sürekli olarak geliştirilmektedir. Veri alımında NURBS gövdelerin desteklenmesi, serbest form geometrilerin takasını geliştirmiştir. Ek olarak, veri alma ve gönderme safhalarında, farklı niteliklerin doğru olarak ataması gerçekleştirilebilir. SketchUp aray]z] 2018 formatini desteklemektedir, CPIXML veri gönderimi 1.7 versiyonuna yükseltilmiştir.

Nokta Bulutları Kullanarak Verimli Çalışma

Scalypso ile iş birliği içerisinde, Allplan’da nokta bulutlarının kullanımına yönelik bir eklenti geliştirildi. Eklenti içerisinde bulunan dönüştürücü ile, taranmış veriyi çeşitli formatlarda, hem üreticinin kendi formatı ASTM E57 formatında hem de diğer Faro, Leica, Riegl, Topcon, Trimble ve Zoller+Fröhlich gibi firmaların formatlarında hem de ASCII formatlarında alabilirsiniz. Ardından, seçili 3D noktaları Allplan projenize aktarabilirsiniz. İleri kullanım için, gereksinimlere özel geliştirilmiş bir üst versiyon da bulunmaktadır.

UTM Koordinatları Verisi Alınması

Allplan Architecture sınırsız serbestlik ile etkili proje dokümantasyonu üretme yeteneklerini bir arada sunan, mimarlara yönelik BIM çözümüdür. Detaylı tasarımları üst çizim kalitesinde üretin. Daha da başarili olun:

  1. Geniş 3D modelleme ve nitelik araçları
  2. Profesyonel çizim ve görselleştirme
  3. Hassas metrajlar

Allplan Architecture tam sürümünü 30 gün süresince ücretsiz deneyin. Yazılımı indirin ve avantajlarını kendiniz görün.

ALUPLAN PROGRAM SİSTEMLERİ

Son 5 yıldaki tüm geliştirmelere göz atın

Allplan 2015-2020 – Allplan Architecture tüm yenilikler bir arada.